Przejdź do głównej zawartości

Co znosi psychika ogrodnika | Twisted botanical names


W tym artykule tworzę zbiór informacji o najczęściej popełnianych "błędach" w opisywaniu roślin oraz wyjaśnienia i porady jak mówić poprawnie. 
Piszę "błędy", bo oczywiście nie wyobrażam sobie, że wszyscy po lekturze zaczną mówić "pestkowiec orzecha włoskiego" czy "jagoda papryki" (chociaż mnie osobiście "strąk papryki" kłuje w oczy :)).
Chodzi raczej o pokazanie, że w przypadku ogrodnictwa czy botaniki, tak jak w innych dziedzinach życia: naukowcy sobie, a "zwykli ludzie" - sobie. I to jest piękne :)

STRĄK PAPRYKI: nie istnieje, podobnie jak kwiat paproci. Mówmy owoc papryki, albo po prostu papryka. Typ owocu jaki ma papryka nazywamy jagodą (tak tak!). Prawdopodobnie inspiracją tutaj był wydłużony kształt niektórych owoców papryki.
Strąki to suche owoce. Są charakterystyczne dla roślin takich jak groch, fasola, bób, soja czy łubin, czyli dla roślin popularnie zwanych strączkowymi, należących do rodziny bobowatych (Fabaceae), zwanych do niedawna motylkowatymi.

OWOCE ORZECHA ZIEMNEGO TO ORZECHY: niestety nie. Co prawda nazwa botaniczna tej rośliny to orzech ziemny, lub też orzacha ziemna, więc to nas wprowadza w błąd. Ale orzacha należy do roślin bobowatych, podobnie jak fasola czy groch. 
Orzech to tzw. owoc suchy niepękający, jednonasienny, występuje u leszczyny, dębu, kasztana, kasztanowca, a nawet konopii. Ale już orzech włoski jest z botanicznego punktu widzenia pestkowcem, a orzech kokosowy jest... pestką!

OWOCE ORZECHA WŁOSKIEGO TO ORZECHY: znowu nie :) Z botanicznego punktu widzenia jest on pestkowcem, podobnie jak owoc wiśni czy śliwy.

KASZTAN i KASZTANOWIEC TO TO SAMO: nie, są to różne gatunki drzew, zupełnie ze sobą nie spokrewnione. Tutaj znajdziecie oddzielny artykuł na ten temat.

W POLSCE ROSNĄ AKACJE: na pewno pojedyncze okazy tak, ale te drzewa z jasnymi, pachnącymi kwiatami, zebranymi w długie grona, powszechnie rosnące w parkach  i lasach to robinie akacjowe (Robinia pseudoacacia). Robinie i akacje należą natomiast do tej samej rodziny. Właściwe akacje rosną w Afryce i Australii. Ich kwiaty mają bardzo drobne płatki zebrane w główki (takie "pomponiki" jak tutaj) lub kłosy. Akacje należą do podrodziny mimozowych (Mimosoideae) co jest ważne ze względu na fragment "Mimozami jesień się zaczyna".

MIMOZAMI JESIEŃ SIĘ ZACZYNA: ten fragment wiersza i piosenki nawiązuje do... no właśnie nie do mimozy (Mimosa), która jest spokrewniona z akacją (patrz wyżej), ale do nawłoci (Solidago), której żółte kwiaty nieco przypominają kwiaty... mimozy? chyba raczej akacji!
Taką prawdziwą mimozę można czasami kupić w kwiaciarni i uprawiać jako roślinę pokojową.

Wkrótce:
korzeń rzodkiewki
pestki dyni
korzeń selera
natka pietruszki
orzech kokosowy
i wiele wiele innych :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)