Jak hodować kiełki czyli o kiełkowaniu prawie wszystko


Hodowla kiełków, a poprawnie mówiąc: uprawa kiełków*, to frajda nie tylko dla ogrodnika, ale też dla fana dobrego jedzenia. Jest to zajęcie tak proste, że hodować kiełki mogą nawet dzieci.
Informacji na ten temat jest cała masa na różnych stronach, ale jest parę ważnych rzeczy na które nie zwraca się uwagi, stąd pomysł na poniższe vademecum. Tutaj znajdziecie ważne informacje ode mnie oraz linki do wartościowych stron. Gotowi? No to zaczynamy!

Czy kiełkowanie jest dla mnie?

Prawdopodobnie tak :) jest to przyjemne, proste i satysfakcjonujące zajęcie. Jeśli nie masz jednak przekonania nie kupuj od razu kiełkownicy i pół kilo nasion. Początkującym i niezdecydowanym polecam uprawę w słoiku (słoik + gaza + sznurek/gumka) i torebkę nasion rzodkiewki.

Jakie nasiona wybrać na kiełki?

Przede wszystkim kupujemy nasiona o których wiemy, że są przeznaczone do uprawy na kiełki. Jeżeli nasiona były wyprodukowane z przeznaczeniem na kiełki, to na pewno będzie podana taka informacja na opakowaniu. Nasiona, które nie zawierają takiej informacji mogą być zaprawione, czyli potraktowane środkami ochrony roślin, np. przeciwgrzybowymi, aby zapewnić roślinom dobry start w środowisku glebowym. Kiełków z takich nasion nie powinniśmy jeść.

Przygotowanie nasion do kiełkowania

Podstawy podstaw, czyli przebieranie, płukanie i namaczanie i dlaczego to jest takie ważne znajdziecie w ABC kiełkowania na kielki.net.

Metody hodowli kiełków - pojemniki

Jeżeli chodzi o kiełkownice, to wydaje się, że im prostsza konstrukcja, tym lepiej. Czasami to kwestia gustu, ale niektóre gatunki mają swoje preferencje, np. zboża i rośliny strączkowe dobrze jest uprawiać w woreczku, w ciemności, natomiast rzeżucha, jak pewnie wiecie, urośnie pięknie nawet na talerzu wyłożonym ręcznikami papierowymi.

Początkującym proponuję rozpoczęcie uprawy w słoiku (słoik + gaza + sznurek/gumka), przetestowanie jakie kiełki nam smakują i dobranie do gatunków odpowiednią formę uprawy, najlepiej polecaną przez producenta lub sprzedawcę nasion. Ściągawka jest też poniżej.

Warunki uprawy i termin zbiorów

Niezależnie od gatunku nasiona (1) przebieramy, (2) płuczemy, (3) namaczamy, (3) płuczemy, (4) wysiewamy i (5) płuczemy/zraszamy przynajmniej raz dziennie i (6) czekamy na zbiory. Żelazna zasada uprawy kiełków to czysto, mokro, ciepło i przewiewnie

Jakie gatunki - takie warunki:*

Gatunek Czas moczenia Czas kiełkowania Uwagi
Ciecierzyca12 godzin3 dniwyrośnięte są gorzkie
Dynia12-16 godzin3 dnipo wykiełkowaniu usunąć łupiny
Fasola12 godzin5 dnina surowo niejadalne
Fasola mung12 godzin5 dniłatwe do wyhodowania
Gorczyca12 godzin6-12 dniśluzuje
Groch12 godzin3 dni-
Jęczmień12 godzin2-3 dni-
Len4 godziny2 dnikiełki trzeba wypłukać ze śluzu
Lucerna5-6 godzin5 dni-
Owies4 godziny2-3 dni-
Proso8 godzin3 dni-
Pszenica12 godzin2-3 dni-
Rzeżucha6 godzin8 dni-
Rzodkiewka4 godziny2 dnichroni przed pleśnią, ale nie w 100%
Słonecznik12 godzin2-3 dniwyrośnięte są gorzkie
Soczewica12 godzin3 dniłatwe do wyhodowania
Soja12 godzin3 dnitrochę śluzu
Żyto12 godzin2-3 dni-
* Na podstawie książki "Kuchnia wegetariańska" autorstwa Dagmar Von Cramm (Oficyna Wydawnicza MAK, 1991) przygotowała Kropka, z moimi poprawkami i uzupełnieniami
Poza tym co powyżej - producenci i sprzedawcy nasion zawsze informują o sposobie uprawy.

Ale czy w ogóle warto hodować kiełki?

Powyższe zestawienie już daje wiele wskazówek ;) Ja kiełkuję głównie rzodkiewkę, bo jest po prostu przepyszna - kiełki są chrupiące i pikantne i bardzo szybko rosną. Przy tym nasiona są stosunkowo tanie.  Polecam też uprawę brokuła i słonecznika.

W końcu jemy kiełki z własnej hodowli!

Kolejna ważna informacja to jak długie kiełki możemy jeść. Na przykład w przypadku pszenicy zjadamy właściwie całe ziarna z maksymalnie 2-mm kiełkami, w przypadku słonecznika, możemy jeść nawet siewki. O tym niebawem więcej.

Uprawa kiełków w skrócie - zamiast podsumowania

  • Do uprawy wybieramy tylko nasiona na których jest wyraźy napis "na kiełki".
  • Niezależnie od gatunku nasiona (1) przebieramy, (2) płuczemy, (3) namaczamy, (3) płuczemy, (4) wysiewamy i (5) płuczemy/zraszamy przynajmniej raz dziennie i (6) czekamy na zbiory.
  • Żelazna zasada uprawy kiełków to czysto, mokro, ciepło i przewiewnie
*I jeszcze jedna informacja, ważna szczególnie dla zwolenników poprawnego wyrażania się - w tytule jest błąd. Powinno być: ja uprawiać kiełki? Bo jeżeli w twórczy sposób nie zapylamy czy też nie krzyżujemy pomiędzy sobą roślin, a tylko je wysiewamy i zjadamy, to znaczy, że je uprawiamy, a nie hodujemy. :]

Komentarze



  1. Witam
    Chcialbym rozpoczac hodowle kielkow w domu.
    Szukam wlasciwego ziarna, w sprzedazy mozna znalesc nasiona w przeznaczone do uprawy w malych torebkach, oraz tansze nasiona sprzedawane luzem. Jedne nazywa sie nasionami z hodowli organicznej, a tansze z nieorganicznej. Szukam informacji na temat uzytecznosci tych ziaren.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!
      Nasiona przeznaczone na kiełki są zawsze wysokiej jakości (przechodzą testy kiełkowania) a rośliny z których są zbierane muszą być uprawiane w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo konsumenta. Podczas zakupów koniecznie trzeba się upewnić, że na opakowaniu nasion jest zapis "nasiona na kiełki". Wtedy, niezależnie od ceny i pochodzenia są przydatne do kiełkowania. Dobrze też kupować nasiona od sprawdzonych producentów i dystrybutorów. Ja sprawdziłam Legutko (producent, https://esklep.legutko.com.pl/) i Świat Nasion (dystrybutor, http://www.swiatnasion.pl/).
      Mam nadzieję, że moja odpowiedź Pani pomoże :)

      Usuń
  2. a co jeśli nie namoczyłam kiełków....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli nie namoczymy nasion przed umieszczeniem w kiełkownicy w najlepszym wypadku będą kiełkowały nierówno, w najgorszym - mogą w ogóle nie kiełkować.

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super wpis! Tak mi się spodobał ten pomysł już go nawet wprowadziłam w życie: https://babkimiejskie.pl/kuchnia/jak-wyhodowac-kielki-w-sloju/
    Korzystając z Twoich rad, wybrałam na początku słoik, ale może jeśli pasja się rozwinie, to rozbuduję moją hodowlę o jakąś kiełkownicę.

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy i bardzo pomocny wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mi miło! Życzę powodzenia w kiełkowaniu :)

      Usuń
    2. Pani Joanno dlaczego jęczmień nie chce kiełkować? Zachowuję zasady kiełkowania, ziarna są z tego sezonu. Pszenica rośnie jak szalona a jęczmień wypuszcza kiełki w 1/10. Nie wiem co robię źle.

      Usuń
    3. Czasem trafia się gorzej kiełkująca partia. Kupiłabym nasiona na kiełki od innego producenta.

      Usuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do dyskusji!