Przejdź do głównej zawartości

POZNAJMY SIĘ!

Kiedy na pytanie "Co studiujesz?" odpowiadałam "Ogrodnictwo" wiedziałam po minie jaki komentarz się pojawi - raczej w stylu "Czyli kwiatki sadzisz?". Taki romantyczny obraz obcowania z pięknymi roślinami ma większość osób, które z prawdziwym ogrodnictwem nie miały nic wspólnego!

Natomiast Ci, którzy mieli do czynienia z ogrodnictwem w praktyce, wiedzą że ogrodnik rzeczywiście ma szansę podczas swojej pracy podziwiać piękno roślin. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że ogrodnictwo to też praca fizyczna, która daje niesamowitą satysfakcję, na przykład w postaci naręczy bazylii prosto z ogródka.
Dla mnie ta praca jest formą rekreacji. Czasem nawet jest formą medytacji i sposobem na psychiczny reset.

Podczas studiów ogrodniczych, z wyjątkiem okresu praktyk, miałam niewiele okazji żeby zabrudzić ręce. Właściwie większość czasu spędzałam nad fachową literaturą i w laboratorium...

Obecnie swoją biologiczną wiedzę wykorzystuję w pracy project managera w Polskim Stowarzyszeniu Ochrony Roślin, a po pracy uprawiam ogródek, zwiedzam wystawy i ogrody, podróżuję i gotuję. Najbardziej lubię kiedy przynajmniej niektóre z tych rzeczy udaje mi się połączyć :)

Nazywam się Joanna Gałązka, jestem doktorem nauk rolniczych. 
Więcej na mój temat dowiesz się z mojego profilu na portalu LinkedIn.

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

Kasztan czy kasztanowiec? I: czy kasztany są jadalne? | chestnut and Aesculus - Polish dilemmas

Kasztany to owoce kasztanowca lub kasztana. Zatem na zdjęciu obok mamy pieczone kasztany kasztana :)  Botanicy nadając drzewu o nawie Aesculus hippocastanum nazwę kasztanowca wprowadzili nieco zamieszania w nasze życie. Jak gdyby tego było mało, z botanicznego punktu widzenia kasztany są... orzechami! Dla ogrodnika jest to fascynujące, ale dla pozostałych raczej mylące. Zatem usystematyzujmy.
Kasztan jadalny (Castanea sativa) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Do tej samej rodziny należy np. buk i dąb. Nasiona kasztana są jadalne (buka zresztą też, ale żołędzie to oddzielna historia...). Nawet więcej - są całkiem smaczne. Nie jada się ich na surowo, ale po upieczeniu. W smaku są słodkie i mączyste. Trochę jak słodki ziemniak. Mają przyjemny, słodki aromat. Nasiona zbiera się latem. Po wysuszeniu, w chłodnym i suchym miejscu można je przechowywać nawet 12 miesięcy. To dlatego można je kupić przez cały rok. Nawet w Warszawie można kupić przez cały rok takie prażone kasztany jak na …

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)