Przejdź do głównej zawartości

Jeżeli jesteś...


...miłośnikiem roślin i ogrodów, badasz lub fotografujesz przyrodę. Jeżeli Twoje życie jest związane z ogrodnictwem, przyjdź na spotkanie do Kawiarni Ogrody by spotkać i posłuchać ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Najbliższe spotkanie w ramach akcji Ogrodowy Mariensztat - 20 marca. Adres: Mariensztat 21A, 00-302 Warszawa

O co chodzi?
O to, aby się spotkać, opowiedzieć, pokazać, porozmawiać - o ogrodach i ogrodnictwie, parkach, wszelkich roślinach i innych mieszkańcach zielonych przestrzeni.

Aby spotkać innych miłośników ogrodów.

Aby opowiedzieć o własnym ogrodzie, szkółce, ulubionym parku, wyprawie w ciekawe miejsce, wystawie, projekcie, kolekcji pocztówek.

Aby pokazać jak inspirującą do działań twórczych jest tematyka ogrodnicza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak uprawiać ziemniaki w doniczkach?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

Ogórek meksykański - z czym to się je?

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra, więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek (Cucumis sativus). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące i dosyć kwaś…

Ogród botaniczny w Budapeszcie | Budapest Botanical Garden - Füvészkert az Eötvös Loránd Tudományegyetem

Przy okazji wizyty w Budapeszcie (piękne miasto!) wybrałam się do tamtejszego Ogrodu Botanicznego (Arboretum) UniwersytetuEötvösaLoránda. Ogród niewielki, kameralny, znajdujący się w środku miasta, ale bujnie rosnące tam drzewa, krzewy i byliny wyglądają znakomicie:

Uwagę zwraca piękna palmiarnia:

oraz ogród azjatycki:


 W szklarni kwitły w ogromnej liczbie kaktusy:

 ...a figowiec już miał owoce:

 W ogrodzie znajdowały się zagony z roślinami należącymi do różnych rodzin, poniżej przykład z rodziną selerowatych:


Ogród ma swoją stronę, niestety tylko w języku węgierskim...