Bazylia pospolita - właściwości i zastosowanie | Basil - properties and uses

Ocimum basilicum

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum), zwana również bazylią wonną i bazylią ogrodową pochodzi z Indii, Środkowego Wschodu i niektórych wysp Pacyfiku. Przez wieki uprawiana była w rejonie Morza Śródziemnego, a jej nazwa pochodzi od greckich słów okimum - pachnące i basilikos - królewskie.

Bazylia trafiła do Europy Zachodniej w XVI wieku z kupcami korzennymi. Do Polski, wraz z innymi roślinami, przywieźli ją prawdopodobnie włoscy kucharze, również w XVI wieku. Do Ameryki i Australii trafiła wraz z pierwszymi osadnikami.
W czasach starożytnych była zarówno rośliną ozdobną, jak i sakralną. Wierzono także, że jest ona rośliną szkodliwą, mającą zdolność rodzenia skorpionów i groźnych owadów. Jednak z czasem dostrzeżono jej właściwości lecznicze. Natomiast do tej pory ołtarze w kościołach prawosławnych w Grecji ozdabia się bazylią.

Typowa, bazylia ma około 50cm wysokości, białe kwiaty i zielone liście, które charakterystycznie się wybrzuszają.  Bazylia ma szereg odmian o zróżnicowanym pokroju, kolorze i kształcie liści oraz kolorze kwiatów. Na przykład odmiana purpurascens (Ocimum basilicum var. purpurascens) jest niższa (ok. 30 cm) ma ciemnofioletowe liście i różowe kwiaty:
Ocimum basilicum var. purpurascens


Bazylia działa rozkurczowo, wiatropędnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, moczopędnie. Poza tym poprawia trawienie i... ładnie pachnie, stąd jej wszechstronne zastosowanie:

W medycynie:
  • wewnętrznie: na pobudzenie apetytu, w chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniach dróg moczowych, nieżycie żołądka, we wzdęciach i zaparciach;
  • zewnętrznie: do płukania gardła, odświeżających kąpieli, pielęgnacji źle gojących się ran.
W kosmetyce olejek bazyliowy znajduje zastosowanie:
  • jako składnik perfum
  • do kąpieli odświeżających i poprawiających wygląd skóry


Źródła:
Biggs, M., McVicar, J., Flowerdew, B., 2007: Wielka księga warzyw, ziół i owoców. Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa
Kozłowski, J.A., Wielgosz, T., Cis, J., Nowak, G., Dawid-Pać, R., Kuczyński, S., Aszkiewicz, E., Wożniak, L., 2007: Zioła z apteki natury. Publikat S.A, Poznań