Przejdź do głównej zawartości

Park i Pałac w Natolinie | Natolin palace and park

Na niedzielną wycieczkę wybraliśmy się do Natolina aby obejrzeć tamtejszy zespół pałacowo-parkowy. Mapa tutaj. Pierwsza rzecz, jaka zwróciła moją uwagę, to bardzo zniszczony trawnik. Okazało się, że to z powodu tamtejszych dzików, które nie mają szacunku dla pracy ogrodnika...


Zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który szczegółowo opowiedział nam historię Natolina. Klasycystyczny pałacyk z XVIII jest uroczy, ale wewnątrz obejrzeć można jedynie część parteru:


Tylna strona pałacu jest o wiele ciekawsza niż front. W dodatku z tarasu rozciąga się niesamowity widok na położony w dole park. Duże wrażenie robią tamtejsze wiekowe drzewa, może nie tak stare jak rosnący niedaleko dąb Mieszko I, ale często będące pomnikami przyrody.



Park górny (na skarpie) jest bardzo ładny, ale największe wrażenie robi park dolny typu krajobrazowego, zaprojektowany przez Anetkę Potocką. Poszliśmy tam niesamowitą drogą:



Mijając po lewej wozownię zeszliśmy ze skarpy. Następnie skręciliśmy w niby-leśną, 200-letnią ścieżkę, którą dotarliśmy do niby-ruin rzymskiego akweduktu:


Podążając dalej ścieżką minęliśmy po lewej pałac na skarpie, a następnie mauretański most, prowadzący do niszy z sarkofagiem i figurą Natalii z Potockich Sanguszkowej, od której imienia nosi nazwę współczesny Natolin.


W tym roku wycieczki po Natolinie organizowane są w każdą niedzielę do 23 września. wstęp jest bezpłatny, ale dostać się tam nie jest łatwo. Szczegółowe informacje, m. in. jak zapisać się na wycieczkę dostępne są na stronie Dzielnicy Ursynów.

2016/08/20: Natolin dawniej i dziś - zobacz porównanie.

Popularne posty z tego bloga

Jak uprawiać ziemniaki w doniczkach?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta . Ale ziemniaki można uprawiać także w zwykłych doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach. Ziemniaka można trochę oszukać Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać" : jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :) Na rynku są przystosowane do takiej uprawy piętrowe doniczki , np. takie . Właśnie takie doniczki świetnie sprawdzą się na małej powierzchni na balkonie. Jeśli jednak nie chcemy sprowadzać doniczek z zagranicy, możemy na podobnej zasadzie uprawiać ziemniaki w worku lub samemu zrobić piętrowe doniczki . Poniżej opiszę oba sposoby uprawy, ale najpierw podstawy. Uprawa ziemniaków w pojemnikach krok po kroku Wybór pojemnika. Doniczka...

Syrop z kwiatów bzu czarnego - przepis

Kwiatowej uczty ciąg dalszy: naprędce zebrane baldachy bzu czarnego posłużyły do wyrobu syropu - niezwykle prostego i pysznego. Przepisów w Internecie jest mnóstwo, ale polecam Wam mój - prosty i szybki: 15 baldachów bzu w pełnym rozkwicie 1/2 kg cukru 1/2 litra wody 2 łyżeczki kwasku cytrynowego lub sok z 1 cytryny Kwiaty zbieramy delikatnie do torebki lub pojemnika (najlepiej zbierać w środku dnia), rozkładamy na papierze albo ściereczce, żeby dać szansę owadom na ucieczkę. Następnie nożyczkami odcinamy pojedyncze kwiaty starając się, aby zielonych części było jak najmniej. Gotujemy syrop z cukru wody i soku z cytryny, gorącym syropem zalewamy kwiaty, przykrywamy i zostawiamy na dwa dni. Potem cedzimy przez ściereczkę albo gazę i przelewamy do butelki. Z tego przepisu otrzymamy około 0,7 litra syropu, niezbyt stężonego. Najlepiej smakuje rozcieńczony wodą, z dodatkiem lodu i cytryny. Jeżeli chcemy wykorzystać syrop od razu, trzymamy go w lodówce parę...

Ogórek meksykański - z czym to się je?

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon . Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra , więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek ( Cucumis sativus ). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące ...