Przejdź do głównej zawartości

Zimowa herbata w pierwszy dzień zimy | warming tea for winter


Wypracowałam sobie całkiem niezły przepis na zimową herbatę, która rozgrzewa nie tylko w Święta.
Jest tak dobra, że mam potrzebę podzielenia się przepisem :)

Przepis na korzenną, zimową herbatę:
(na około 6 szklanek napoju)

Składniki:
2 saszetki ulubionej czarnej herbaty
1/4 dużej pomarańczy lub 1/2 małej
10 goździków
kawałek kory cynamonowej
miód lub syrop cynamonowy*
1/4 pomarańczy

Wykonanie:
Herbatę zalewamy wrzątkiem w osobnej szklance.
Ćwiartkę wyszorowanej i sparzonej pomarańczy kroimy w plastry a potem na mniejsze kawałki, w część kawałków wbijamy goździki. Wrzucamy do dzbanka, rozgniatamy (ewentualnie dodajemy kawałek cynamonowej kory) i zalewamy gorącą wodą.
Do dzbanka wlewamy napar herbaciany i dopełniamy wodą. Dosładzamy miodem lub syropem cynamonowym.
Można też wymieszać pomarańczę z innymi cytrusami (grejpfrutem, mandarynką, cytryną). Limonki nie polecam tylko dlatego, że po sparzeniu może stracić kolor.

*Przepis na syrop cynamonowy: gotować przez pół godziny 1 szklankę cukru z około 7-centymetrowym kawałkiem kory cynamonowej w1 szklance wody.

A teraz coś dla lubiących eksperymenty w kuchni - przepis na korzenną, piernikową mieszankę herbacianą:
Składniki i proporcje:
2 łyżeczki herbaty liściastej dobrej jakości, ja używam Junnan
2 goździki
1 "ziarenko" ziela angielskiego
1 "ziarenko" kardamonu
kawałek laski cynamonu (wielkości ok. 1cm kwadratowego)

Wykonanie: wszystkie składniki mieszamy w podanych proporcjach i trzymamy np. w słoiku.

Jeśli mamy taką mieszankę przygotowanie zimowej herbaty jest dużo prostsze - wystarczy ją zaparzyć i dodać pomarańczę i ewentualnie dosłodzić.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

Historia portretu marka kucmerki | Let's make it like Anna Atkins!

W ubiegłą sobotę miałam wielką frajdę. Uczestniczyłam w warsztatach dotyczących ilustracji botanicznych i po raz pierwszy od nie pamiętam jak dawna poświęciłam się pracy bardziej kreatywnej niż pisanie i fotografowanie czy gotowanie*. Warsztaty odbywały się w Ogrodzie Botanicznym UW w ramach cyklu Ogrodowe odkrywanie. Inspirowane były opracowaniem pt. British Algae: Cyanotype Impressions fotografki Anne Atkins. Były prowadzone przez dwie przesympatyczne kobiety: biolożkę Krystynę Jędrzejewską-Szmek i ogrodniczkę Mariannę Darżynkiewicz-Wojcieską (blog Dzieje Kuchennej Wiewióry). A motywem przewodnim były „baldaszki” czyli rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae). Od razu powiem, że warsztaty były bardzo ciekawe i bogate pod względem formy i treści. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, ale nie o to też chyba chodzi :) Warsztaty były podzielone na część teoretyczną i praktyczną, które się ze sobą przeplatały. W części teoretycznej wysłuchaliśmy opowieści o historii ilustracji botaniczn…

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…