Przejdź do głównej zawartości

Florystyczne rzeźby Azumy Makoto | Azuma Makoto’s Botanical Sculptures


http://www.independent.co.uk/incoming/article9621642.ece/alternates/w1024/makoto4.jpg
Twórczość Azumy Makoto znam od kilku lat, ale ponieważ właśnie podbił przestrzeń pozaziemską, nie wypada czekać dłużej i nie napisać choć kilku zdań na jego temat.

https://www.facebook.com/MakotoAzuma
Azuma Makoto urodził się 24 lipca 1976 roku w prefekturze Fukuoka. Jest japońskim artystą i florystą.  W roku 2009 otworzył eksperymentalne laboratorium - Botaniczny Instytut Badawczy Azumy Makoto (“Azuma Makoto Kaju Kenkyusho, w skrócie AMKK) - i od tego czasu prowadzi działalność artystyczną wykorzystując niewyczerpany potencjał roślin. 
Makoto jest znany z misternych kompozycji florystycznych, zwykle przybierających postać rzeźb i instalacji. Są to właściwie kompozycje botaniczne, ponieważ wykorzystuje on również owoce, liście, warzywa, pędy. Artysta często zaskakuje nas nowym spojrzeniem na formę i fakturę roślin. Stworzenie niezwykłej kompozycji z wykorzystaniem samych liści nie stanowi dla niego problemu:
http://azumamakoto.com/wp/wp-content/uploads/2013/03/4s_9999_265.jpg

Azuma Makoto prowadzi w Tokio kwiaciarnię haute couture o nazwie Jardins de Fleurs. Tworzy głównie na potrzeby pokazów mody i ekskluzywnych sklepów:

BOUCHERON & Azuma Makoto "L'ARTISAN DU RÊVE"

Ostatni projekt Makoto - EXOBIOTANICA - zwalił mnie z nóg. Wysłał swoje kompozycje w stratosferę za pomocą balona. Lot kompozycji został sfotografowany, a efekty zapierają dech w piersiach. O projekcie można przeczytać tutaj, ale zdjęcia mówią same za siebie:
http://azumamakoto.com/wp/wp-content/uploads/2014/07/flower00.jpg
http://azumamakoto.com/wp/wp-content/uploads/2014/07/pine00.jpg
źródła i literatura uzupełniająca:
http://azumamakoto.com/
http://de.wikipedia.org/wiki/Makoto_Azuma
http://www.shift.jp.org/en/archives/2009/05/makoto_azuma.html - wywiad z artystą

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kasztan czy kasztanowiec? I: czy kasztany są jadalne? | chestnut and Aesculus - Polish dilemmas

Kasztany to owoce kasztanowca lub kasztana. Zatem na zdjęciu obok mamy pieczone kasztany kasztana :)  Botanicy nadając drzewu o nawie Aesculus hippocastanum nazwę kasztanowca wprowadzili nieco zamieszania w nasze życie. Jak gdyby tego było mało, z botanicznego punktu widzenia kasztany są... orzechami! Dla ogrodnika jest to fascynujące, ale dla pozostałych raczej mylące. Zatem usystematyzujmy.
Kasztan jadalny (Castanea sativa) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Do tej samej rodziny należy np. buk i dąb. Nasiona kasztana są jadalne (buka zresztą też, ale żołędzie to oddzielna historia...). Nawet więcej - są całkiem smaczne. Nie jada się ich na surowo, ale po upieczeniu. W smaku są słodkie i mączyste. Trochę jak słodki ziemniak. Mają przyjemny, słodki aromat. Nasiona zbiera się latem. Po wysuszeniu, w chłodnym i suchym miejscu można je przechowywać nawet 12 miesięcy. To dlatego można je kupić przez cały rok. Nawet w Warszawie można kupić przez cały rok takie prażone kasztany jak na …

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)