Przejdź do głównej zawartości

Stare obrazki z roślinami (5) | old pictures of plants (5)

Właśnie kwitnie mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum). Z tej okazji publikuję jego zdjęcie opisane przez autora jako "osty nadmorskie":


Żeby było jeszcze ciekawiej, w słowach kluczowych wpisano błędnie "mikołajek płaskolistny". Bywa, nie każdy zauważy różnicę.
Mikołajek nadmorski wygląd ma niezwykły, ale jest to roślina naturalnie występująca w Polsce. Występuje nie tylko w naturze ale i w hafcie kaszubskim.


O obrazku:
Wisłocki, Adam (1888-1943) [Osty nadmorskie]
Data powstania dokumentu:[1916-1924]
Opis fizyczny:1 fot. : odb. na pap. srebrowo-żelatynowym ; 14,4x11,3cm
Język:polski
Słowa kluczowe: Orłowicz, Mieczysław; Mikołajek płaskolistny (uwaga-błąd), Bałtyk (wybrzeże)
Gatunek: odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym, fotografia polska
Sygnatura:F.60647/II
Prawa:Domena publiczna
Źródło:Biblioteka Narodowa
https://polona.pl/item/38793970/0/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)