Przejdź do głównej zawartości

Pełnoziarniste muffinki z jabłkami i miodem | Whole grain muffins with apple and honeyPrzepis ten dedykuję leniwym łasuchom, którzy lubią zjeść coś konkretnego do porannej kawy.

W przepisie jest mało cukru z uwagi na dodatek miodu.

Ilość większości składników podaję w gramach, bo jako leniwy łasuch stawiam miskę na wadze i od razu do niej wsypuję składniki :P


Pełnoziarniste muffiny z jabłkami i miodem (12 sztuk)
Suche składniki:

mąka pszenna pełnoziarnista
200 g
mąka pszenna zwykła
100 g
płatki owsiane
100 g
cukier trzcinowy
50 g
proszek do pieczenia
2,5 łyżeczki
cynamon
1 łyżeczka lub więcej jeśli ktoś lubi
sól
0,5 łyżeczki

Mokre składniki:


jajka
4 sztuki
miód
6 łyżek
olej
90 g
mleko
240 g

Dodatkowo:


jabłka
4 sztuki obrane i pokrojone w kostkę
papilotki  (raczej konieczne z powodu jabłek, które mogą przywierać)

Wykonanie
1. Nastawiamy piekarnik na 190°C (grzanie z góry i z dołu).
2. Obieramy o kroimy jabłka w kostkę o boku około 1cm.
2. Dokładnie mieszamy suche składniki osobno i mokre osobno.
3. Dodajemy jabłka.
4. Nakładamy ciasto do foremki wypełnionej papilotkami do ¾ wysokości zagłębienia.
5. Pieczemy w 190°C przez 20 minut lub dłużej aż się wybrzuszą i przyrumienią. Dla pewności można je sprawdzić drewnianym patyczkiem – jeśli po wbiciu w ciasto jest suchy, muffinki gotowe.

Pobierz przepis

Przepis ukazał się również na ugotuj.to

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

Historia portretu marka kucmerki | Let's make it like Anna Atkins!

W ubiegłą sobotę miałam wielką frajdę. Uczestniczyłam w warsztatach dotyczących ilustracji botanicznych i po raz pierwszy od nie pamiętam jak dawna poświęciłam się pracy bardziej kreatywnej niż pisanie i fotografowanie czy gotowanie*. Warsztaty odbywały się w Ogrodzie Botanicznym UW w ramach cyklu Ogrodowe odkrywanie. Inspirowane były opracowaniem pt. British Algae: Cyanotype Impressions fotografki Anne Atkins. Były prowadzone przez dwie przesympatyczne kobiety: biolożkę Krystynę Jędrzejewską-Szmek i ogrodniczkę Mariannę Darżynkiewicz-Wojcieską (blog Dzieje Kuchennej Wiewióry). A motywem przewodnim były „baldaszki” czyli rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae). Od razu powiem, że warsztaty były bardzo ciekawe i bogate pod względem formy i treści. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, ale nie o to też chyba chodzi :) Warsztaty były podzielone na część teoretyczną i praktyczną, które się ze sobą przeplatały. W części teoretycznej wysłuchaliśmy opowieści o historii ilustracji botaniczn…

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…