Przejdź do głównej zawartości

Las w styczniu - co by tu zjeść? | Forest in January - is there something to eat?

W styczniu las może wydawać się uśpiony, ale to tylko pozory. Najlepszym dowodem jest to co odkryłam na wczorajszym spacerze - już kwitnie leszczyna pospolita (Corylus avellana)! Zobaczcie sami - kotki są luźne, a gdy nimi potrząśniemy, zobaczymy żółtą mgiełkę pyłku. To znak że można je... zjeść ze smakiem :) Na surowo, po ugotowaniu, na słodko lub wytrawne. Można zrobić z nich herbatkę, można je suszyć i zmielić na mąkę... Albo nie suszyć tylko od razu rozdrobnić i zrobić z nich placki. Tylko pamiętajcie, że właśnie przez ten pyłek kwiaty leszczyny są alergenne. Za pierwszym razem spróbujcie tylko kawałek i dopiero następnego dnia jeśli nie zaobserwujecie reakcji alergicznej możecie zjeść więcej!

No dobrze, to co jeszcze znalazłam w lesie do zjedzenia? A na przykład topolę, brzozę, lipę i olszę których pączki liściowe są jadalne. Na zdjęciu widać nie tylko pączki liściowe, ale i kwiatostany topoli białej (Populus alba).

Z resztą olsza czarna (Alnus glutinosa) też niedługo zakwitnie. Te cztery długie czerwone kwiatostany to kotki męskie, te trzy krótkie nad nimi to kotki żeńskie. Kotki żeńskie w ciągu roku przekształcą się w owocostany przypominające szyszki, które widać po prawej stronie.

A tutaj rosną obok siebie dwie borówki: brusznica (Vaccinium vitis-idaea, ta z liśćmi, mająca czerwone owoce) i czernica (Vaccinum myrtillus, teraz bez liści, zwana czarną jagodą). Warto wiedzieć, że nie tylko owoce borówki brusznicy, ale i liście są cennym surowcem zielarskim o działaniu moczopędnym i ściągającym.

Przy ścieżce znalazłam jagody z młodymi liśćmi (!), które z gałązkami wierzby stworzyły pierwszy w tym roku bukiet.

A na koniec taka niespodzianka - efekty pracy bobrów, które są w stanie powalić nawet tak grube drzewo o średnicy 30cm.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zero waste w kuchni - podstawy | Zero waste in the kitchen - basics

Zgodnie z obietnicą, spisałam swoją targową prezentację. Zawiera ona podstawowe informacje dotyczące marnowania i niemarnowania żywności. Myślę że stanowi dobre wprowadzenie do tematu i każdemu przyda się lektura tego artykułu ;) Temat niemarnowania rozwijam nie tylko na blogu ale i na Facebooku, więc zapraszam do podążania za #zerowastewkuchni na FB i tagiem zero_waste na blogu. I oczywiście zapraszam do zadawania pytań i dzielenia się Waszymi doświadczeniami! No to zaczynamy.
Zacznę od takich małych wyjaśnień dlaczego w ogóle zajęłam się tematem marnowania żywności. To proste - jako ogrodniczka wiem ile trudu, czasu, wiedzy, doświadczenia i innych zasobów potrzeba na wyprodukowanie jedzenia. Więc kiedy dowiedziałam się, że w Unii Europejskiej rocznie marnuje się 88 milionów ton żywności po prostu mnie zamurowało. Sami tylo Polacy marnują 9 milionów ton żywności rocznie. Jeśli przyjmiemy, że rocznie jeden dorosły człowiek potrzebuje około 800 kg jedzenia, to prosty rachunek pokazuje,…

Śledzie w piernikach - polskie klimaty | Herrings with gingerbread - so Polish!

Bardzo lubię śledzie. Bardzo. I pierniki też. A co jest najlepsze to to, że połączenie śledzia i pierników jest obłędne! Więc nie będę się długo rozwodziła, tylko od razu podaję Wam swój przepis na te delicje :)  Ja użyłam śledzi marynowanych w szwedzkiej zalewie 1-2-3. I generalnie dobrze jest użyć śledzi z octu, bo wtedy mają lepszą konsystencję. No chyba że ości Wam nie przeszkadzają - wtedy wystarczy użyć wymoczonych śledzi z solanki.  Jeśli używacie śledzi z octu (innej marynaty niż ta moja), też warto je wymoczyć aby nie były bardzo kwaśne.
Proporcje są na 8 płatów śledziowych. A TUTAJ pobierzecie wersję do druku.
I marynata - szwedzka marynata 1-2-3 0,5 szklanki octu spirytusowego 10% 1 szklanka cukru 2 szklanki wody 4 szt ziela angielskiego 3 liście laurowe 1 średnia marchew pokrojona w plasterki  1 średnia cebula pokrojona w plasterki
II marynata - piernikowa 1,5 szklanki oleju rzepakowego lub innego o neutralnym smaku 10 łyżek drobno pokruszonych pierników 1 duża cebula drobn…

Śledzie w jagodach - szwedzkie klimaty | Herrings with blueberries - my way

Jagody, i w ogóle owoce jagodowe, w szwedzkiej kuchni mają szczególne miejsce. Zrozumiałam to kiedy w ostatnie wakacje byłam w Szwecji i do śniadania podano nam dwa rodzaje gęstych soków przecierowych, zwanych zupami: z borówki czernicy (blåbärssoppa) i z owoców róży (nyponsoppa). Ale to jeszcze nic takiego nadzwyczajnego dla polskich kubków smakowych. Gdzieś mi niedawno mignął w internetach przepis na śledzie marynowane w jagodach. Bardzo mnie to zaintrygowało i postanowiłam zgłębić temat. A że po szwedzku umiem może dwa-trzy wyrazy, szukałam z użyciem tłumacza Google. No i okazało się że (tu będzie komplement jakby były wątpliwości) Szwedzi mają niezłego kręćka na punkcie marynowanych śledzi. Znalazłam dziesiątki smakowitych przepisów, w tym wiele na wersję z jagodami.
Na ich bazie zrobiłam swoją wersję, którą chciałam się z Wami dziś podzielić. Ciekawa jestem jak Wam się podoba i czy go wypróbujecie :)
Proporcje na 8 płatów śledziowych.  Śledzie marynują się w sumie 4 dni ale warto…