Przejdź do głównej zawartości

Las w styczniu - co by tu zjeść? | Forest in January - is there something to eat?

W styczniu las może wydawać się uśpiony, ale to tylko pozory. Najlepszym dowodem jest to co odkryłam na wczorajszym spacerze - już kwitnie leszczyna pospolita (Corylus avellana)! Zobaczcie sami - kotki są luźne, a gdy nimi potrząśniemy, zobaczymy żółtą mgiełkę pyłku. To znak że można je... zjeść ze smakiem :) Na surowo, po ugotowaniu, na słodko lub wytrawne. Można zrobić z nich herbatkę, można je suszyć i zmielić na mąkę... Albo nie suszyć tylko od razu rozdrobnić i zrobić z nich placki. Tylko pamiętajcie, że właśnie przez ten pyłek kwiaty leszczyny są alergenne. Za pierwszym razem spróbujcie tylko kawałek i dopiero następnego dnia jeśli nie zaobserwujecie reakcji alergicznej możecie zjeść więcej!

No dobrze, to co jeszcze znalazłam w lesie do zjedzenia? A na przykład topolę, brzozę, lipę i olszę których pączki liściowe są jadalne. Na zdjęciu widać nie tylko pączki liściowe, ale i kwiatostany topoli białej (Populus alba).

Z resztą olsza czarna (Alnus glutinosa) też niedługo zakwitnie. Te cztery długie czerwone kwiatostany to kotki męskie, te trzy krótkie nad nimi to kotki żeńskie. Kotki żeńskie w ciągu roku przekształcą się w owocostany przypominające szyszki, które widać po prawej stronie.

A tutaj rosną obok siebie dwie borówki: brusznica (Vaccinium vitis-idaea, ta z liśćmi, mająca czerwone owoce) i czernica (Vaccinum myrtillus, teraz bez liści, zwana czarną jagodą). Warto wiedzieć, że nie tylko owoce borówki brusznicy, ale i liście są cennym surowcem zielarskim o działaniu moczopędnym i ściągającym.

Przy ścieżce znalazłam jagody z młodymi liśćmi (!), które z gałązkami wierzby stworzyły pierwszy w tym roku bukiet.

A na koniec taka niespodzianka - efekty pracy bobrów, które są w stanie powalić nawet tak grube drzewo o średnicy 30cm.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

Jesiennik, czyli jesienny wymiennik roślin | Autumn giveaway

W ostatni weekend października spotykamy się na Jesienniku. Jesiennik to jesienne wydanie wymiennika organizowanego przez Sebastiana Kulisa prowadzącego Roślinne Porady. Ponieważ tę edycję wspieram koncepcyjnie i organizacyjnie, zapraszam Was podwójnie serdecznie na to wydarzenie!

Idea Jesiennika jest prosta: robimy przegląd pudełek z nasionami, parapetów, półek i spiżarni, a to czego mamy w nadmiarze zabieramy 28 października na 9:00 do kawiarni STOR w Warszawie i wymieniamy się.

Cała inicjatywa jest darmowa, a wymiana odbywa się bezgotówkowo, na zasadzie dogadywania się z drugą osobą. Nie ukrywam, że sporo materiałów mam w nadmiarze, więc nie będę się mocno targować ;)

Ja już zrobiłam przegląd pudełek z nasionami i szafek kuchennych. Poniżej przygotowałam listę roślin i przysmaków z krótkimi opisami i instrukcjami wysiewu. To są takie podstawowe informacje, ale wiem że nie każdy z Was jest na wysokim stopniu ogrodniczego wtajemniczenia, więc jeśli potrzebujecie dokładniejszych ins…

Jak hodować kiełki? a właściwie - uprawiać :] | How to grow sprouts?

Niezależnie od gatunku nasiona (1) przebieramy, (2) płuczemy, (3) namaczamy, (3) płuczemy, (4) wysiewamy i (5) płuczemy/zraszamy przynajmniej raz dziennie i (6) czekamy na zbiory.

Żelazna zasada uprawy kiełków to czysto, mokro, ciepło i przewiewnie, ale...
Informacji na ten temat jest cała masa na różnych stronach, ale jest parę ważnych rzeczy na które nie zwraca się uwagi, stąd pomysł na poniższe vademecum. Tutaj znajdziecie ważne informacje ode mnie oraz linki do wartościowych stron. Zatem po kolei:

1. Czy kiełkowanie jest dla mnie?
Prawdopodobnie tak :) jest to przyjemne, proste i satysfakcjonujące zajęcie. Jeśli nie masz jednak przekonania nie kupuj od razu kiełkownicy i pół kilo nasion. Początkującym i niezdecydowanym polecam uprawę w słoiku (słoik + gaza + sznurek/gumka) i torebkę nasion rzodkiewki.

2. Kupowanie nasion Przede wszystkim kupujemy nasiona o których wiemy, że są przeznaczone do uprawy na kiełki. Jeżeli nasiona były wyprodukowane z przeznaczeniem na kiełki, to na p…