Przejdź do głównej zawartości

Prawdziwa Tradycyjna Grecka Sałatka | Authentic Traditional Greek Salad

Jeśli szukacie przepisu na grecką sałatkę, która będzie smakowała jak ta którą jedliście na wakacjach to dobrze trafiliście.
Jedną z moich tradycji kulinarnych (obok m.in. zbierania jagód i robienia wina mniszkowego) jest jedzenie prawdziwej greckiej sałatki. Jest to możliwe jedynie w wakacje kiedy mamy najlepsze pomidory i ogórki.

W Polsce niby-grecką sałatkę widuje się bardzo często w różnych wersjach, dlatego pomyślałam że warto podzielić się przepisem na prawdziwą wersję: bez sałaty, kapusty i innych liści, bez czerwonej papryki, bez pseudofety i wielu, wielu innych...

Jedyne czego potrzebujemy na 2 porcje to:
3 duże dojrzałe, soczyste pomidory - pokrojone w ósemki
1 świeży, chrupiący ogórek - obrany, pokrojony na pół a następnie w gruuuube półplastry
1 zielona papryka - pokrojona w krążki
1 czerwona cebula - pokrojona w cienkie plasterki
prawdziwa feta - 1op - 200g (na prawdę warto jej poszukać, bo można ją znaleźć nawet w mniejszych sklepach, a kosztuje kilkanaście złotych)
kilkanaście oliwek Kalamata (również do kupienia w Polsce bez większego problemu)
oliwa z pierwszego tłoczenia - 6-8 łyżek
suszone oregano - 1 łyżeczka
sól - jeśli mało nam soli z fety :)
ocet z czerwonego wina - 1 łyżka

Wykonanie:
1. Pokrojone warzywa i oliwki wrzucić do miski i przyprawić solą (tu ostrożnie!), octem i częścią oliwy, wymieszać, rozłożyć na 2 porcje, np. do głębokich talerzy.
2. Na wierzch każdej porcji położyć przepołowiony kawałek fety, polać resztą oliwy i posypać oregano.
3. Podawać z białym chrupiącym chlebem.

Moja sałatka wygląda tak:

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

Kasztan czy kasztanowiec? I: czy kasztany są jadalne? | chestnut and Aesculus - Polish dilemmas

Kasztany to owoce kasztanowca lub kasztana. Zatem na zdjęciu obok mamy pieczone kasztany kasztana :)  Botanicy nadając drzewu o nawie Aesculus hippocastanum nazwę kasztanowca wprowadzili nieco zamieszania w nasze życie. Jak gdyby tego było mało, z botanicznego punktu widzenia kasztany są... orzechami! Dla ogrodnika jest to fascynujące, ale dla pozostałych raczej mylące. Zatem usystematyzujmy.
Kasztan jadalny (Castanea sativa) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Do tej samej rodziny należy np. buk i dąb. Nasiona kasztana są jadalne (buka zresztą też, ale żołędzie to oddzielna historia...). Nawet więcej - są całkiem smaczne. Nie jada się ich na surowo, ale po upieczeniu. W smaku są słodkie i mączyste. Trochę jak słodki ziemniak. Mają przyjemny, słodki aromat. Nasiona zbiera się latem. Po wysuszeniu, w chłodnym i suchym miejscu można je przechowywać nawet 12 miesięcy. To dlatego można je kupić przez cały rok. Nawet w Warszawie można kupić przez cały rok takie prażone kasztany jak na …

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)