Przejdź do głównej zawartości

zbieranie soku z brzozy | collecting birch sapOkazuje się, że pozyskiwanie soku z brzozy jest niespodziewanie proste. Wystarczy sekator/nóż, butelka, sznurek i dorodna brzoza. 
Nie zależało mi na dużej ilości soku, traktuję to jako ciekawostkę, więc spośród kilku sposobów, które można znaleźć w Internecie (polecam film Klaudyny Hebdy), wybrałam taki, którym nie kaleczymy zbytnio drzewa i do którego nie potrzebujemy siekiery czy wiertarki .
Wczoraj przycięłam gałązkę brzozy o grubości palca (sok zaczął kapać od razu), nałożyłam na nią butelkę, przywiązałam sznurkiem do gałązki i do pnia (ważne, bo soku przybywa i pod jego ciężarem butelka się osuwa). To samo zrobiłam na innej brzozie. 

Dzisiaj zdjęłam butelki z sokiem. W sumie nakapało do nich około jednego litra bezbarwnego soku (byłoby go więcej gdyby nie mróz): 

Jak smakuje sok z brzozy? Jak lekko posłodzona woda. Zdecydowanie smaczniejszy jest schłodzony i z dodatkiem plasterka cytryny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)