Przejdź do głównej zawartości

Zieleń to życie 2015 - Konkurs Roślin Nowości | Green is Life 2015 - Plant Novelties Competition

Jury zadecydowało, na samym dole zamieszczam wyniki, ale mój wybór byłby zupełnie inny :)

Moim faworytem byłaby borówka półwysoka 'Alvar',  której cechami wyróżniającymi nowość są: wysoka plenność, wczesne owocowanie i wysoka odporność na mróz. Jest to fińska odmiana wyglądająca jak wybujała borówka czernica:
  
Druga z kolei byłaby hortensja pnąca 'Silver Lining', której cechą wyróżniającą nowość są szarozielone liście obwiedzione nieregularną, białą obwódką:


Trzecie miejsce zajęłaby aktinidia pstrolistna 'Vitacola', żeńska, mrozoodporna i plenna odmiana  o dużych owocach:

Jako ciekawostkę dodam, że jedną z wyróżnionych odmian była sosna 'Gyok-kasen' z 1975 roku (sic!). Do konkursu stanął też m.in. judaszowiec z 1998r., i jeżyna wprowadzona na rynek amerykański w latach 60 XX wieku. Jakim cudem wśród zgłoszonych do konkursu nowości znalazły się takie, nomen omen "kwiatki"? Otóż regulamin konkursu na to pozwala: "Za nowości uważa się nowe taksony, które zostały właśnie wprowadzone do produkcji i/lub są uprawiane w Polsce od niedawna lub zostały wprowadzone do produkcji po bardzo długiej przerwie." No trudno :)


Lista nowości zgłoszonych na konkurs (podaję za organizatorem):
Actinidia arguta 'Bingo'
Actinidia arguta SCARLET SEPTEMBER 
Actinidia kolomikta ‘Vitakola’ - wyróżnienie
Berberis thunbergii ‘Orange Sunrise' - srebrny medal
Berberis thunbergii GOLDEN HORIZON
Berberis thunbergii ‘Orange Sunrise'
Buddleja davidii ‘Gulliwer’
Buddleja PURPLE SPENDOR ‘Hinebud2’
Campsis xtagliabuana SUMMER JAZZ - złoty medal
Cercis canadensis LAVENDER TWIST
Clematis ‘Mazurek'
Corylus avellana PURPLE UMBRELLA - brązowy medal
Diervilla rivularis HONEYBEE
Heptacodium miconioides TIANSHAN® 'Minhep' - wyróżnienie
Hydrangea anomala subsp. petiolaris 'Silver Lining' 
Physocarpus opulifolius LITTLE ANGEL ‘Hoogi016’ - srebrny medal
Pinus parvilfora ‘Gyok-kasen' - wyróżnienie
Potentilla fruticosa
Rosa POPE JPII
Rubus spectabilis
Salvia xsylvestris
Thuja plicata
Vaccinium angustifolium  x Vaccinium corymbosum ‘Alvar’
Weigela ALL SUMMER RED® ‘Slingco 1’ - wyróżnienie
Weigela florida MY MONET

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

Kasztan czy kasztanowiec? I: czy kasztany są jadalne? | chestnut and Aesculus - Polish dilemmas

Kasztany to owoce kasztanowca lub kasztana. Zatem na zdjęciu obok mamy pieczone kasztany kasztana :)  Botanicy nadając drzewu o nawie Aesculus hippocastanum nazwę kasztanowca wprowadzili nieco zamieszania w nasze życie. Jak gdyby tego było mało, z botanicznego punktu widzenia kasztany są... orzechami! Dla ogrodnika jest to fascynujące, ale dla pozostałych raczej mylące. Zatem usystematyzujmy.
Kasztan jadalny (Castanea sativa) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Do tej samej rodziny należy np. buk i dąb. Nasiona kasztana są jadalne (buka zresztą też, ale żołędzie to oddzielna historia...). Nawet więcej - są całkiem smaczne. Nie jada się ich na surowo, ale po upieczeniu. W smaku są słodkie i mączyste. Trochę jak słodki ziemniak. Mają przyjemny, słodki aromat. Nasiona zbiera się latem. Po wysuszeniu, w chłodnym i suchym miejscu można je przechowywać nawet 12 miesięcy. To dlatego można je kupić przez cały rok. Nawet w Warszawie można kupić przez cały rok takie prażone kasztany jak na …

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)