Przejdź do głównej zawartości

ogródek warzywny - pierwsze wysiewy | vegetable garden - first sowing

Sezon działkowy możemy uznać za rozpoczęty. Dzisiaj wysialiśmy wiele ciekawych odmian warzyw, takich jak burak liściowy o kolorowych ogonkach liściowych czy okrągła marchew Parisier Markt 4. 
Poniżej na rysunku przedstawione są nasze grządki. Legenda: * - nasiona z własnego zbioru, ( ) - w planach sadzenie rozsady

 A tutaj widać pole po wysiewie (to zielone to melisa, która przezimowała na parapecie):Dużo miejsca poświęciliśmy na cebulę Red Baron i różnego rodzaju sałaty (mieszanka sałat liściastych,sałata lodowa Granada Ożarowska, piękna sałata strzępiasta Lollo Rossa)  i inne warzywa liściowe (rukola, cykoria, szczypiorek, burak liściowy).
cebula Red Baron

Bardzo lubimy buraki, więc będą w tym roku Czerwona Kula 2, Cylindra o podłużnych zgrubieniach i wspomniany burak liściowy w kilku odmianach o różnych kolorach.

Będą również trzy odmiany marchwi: Koral, Pierwszy zbiór i Parisier Markt 4, seler, piertuszka i sporo ziół (różne odmiany bazylii, melisa, mięta, rumianek, szałwia, hyzop, majeranek, nawet chaber).

Posadziliśmy również kilka ziemniaków:

Jako przedplon wysieliśmy rzodkiewkę Saxa 2 i koper Herkules.

W maju posiejemy fasolę szparagową i wysadzimy rozsadę okry i innych warzyw, w tym bardzo ciekawą odmianę cykorii - Variegata di Castelfranco. 

Jak widać zapowiadają się spore zbiory :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

ogórek meksykański - z czym to się je? [OGRÓD SMAKOSZA] | mexican gherkin in [FOODIE'S GARDEN]

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra, więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek (Cucumis sativus). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące i dosyć kwaś…

Zero waste w kuchni - podstawy | Zero waste in the kitchen - basics

Zgodnie z obietnicą, spisałam swoją targową prezentację. Zawiera ona podstawowe informacje dotyczące marnowania i niemarnowania żywności. Myślę że stanowi dobre wprowadzenie do tematu i każdemu przyda się lektura tego artykułu ;) Temat niemarnowania rozwijam nie tylko na blogu ale i na Facebooku, więc zapraszam do podążania za #zerowastewkuchni na FB i tagiem zero_waste na blogu. I oczywiście zapraszam do zadawania pytań i dzielenia się Waszymi doświadczeniami! No to zaczynamy.
Zacznę od takich małych wyjaśnień dlaczego w ogóle zajęłam się tematem marnowania żywności. To proste - jako ogrodniczka wiem ile trudu, czasu, wiedzy, doświadczenia i innych zasobów potrzeba na wyprodukowanie jedzenia. Więc kiedy dowiedziałam się, że w Unii Europejskiej rocznie marnuje się 88 milionów ton żywności po prostu mnie zamurowało. Sami tylko Polacy marnują 9 milionów ton żywności rocznie. Jeśli przyjmiemy, że rocznie jeden dorosły człowiek potrzebuje około 800 kg jedzenia, to prosty rachunek pokazuje…