Przejdź do głównej zawartości

ogródek warzywny - pierwsze wysiewy | vegetable garden - first sowing

Sezon działkowy możemy uznać za rozpoczęty. Dzisiaj wysialiśmy wiele ciekawych odmian warzyw, takich jak burak liściowy o kolorowych ogonkach liściowych czy okrągła marchew Parisier Markt 4. 
Poniżej na rysunku przedstawione są nasze grządki. Legenda: * - nasiona z własnego zbioru, ( ) - w planach sadzenie rozsady

 A tutaj widać pole po wysiewie (to zielone to melisa, która przezimowała na parapecie):Dużo miejsca poświęciliśmy na cebulę Red Baron i różnego rodzaju sałaty (mieszanka sałat liściastych,sałata lodowa Granada Ożarowska, piękna sałata strzępiasta Lollo Rossa)  i inne warzywa liściowe (rukola, cykoria, szczypiorek, burak liściowy).
cebula Red Baron

Bardzo lubimy buraki, więc będą w tym roku Czerwona Kula 2, Cylindra o podłużnych zgrubieniach i wspomniany burak liściowy w kilku odmianach o różnych kolorach.

Będą również trzy odmiany marchwi: Koral, Pierwszy zbiór i Parisier Markt 4, seler, piertuszka i sporo ziół (różne odmiany bazylii, melisa, mięta, rumianek, szałwia, hyzop, majeranek, nawet chaber).

Posadziliśmy również kilka ziemniaków:

Jako przedplon wysieliśmy rzodkiewkę Saxa 2 i koper Herkules.

W maju posiejemy fasolę szparagową i wysadzimy rozsadę okry i innych warzyw, w tym bardzo ciekawą odmianę cykorii - Variegata di Castelfranco. 

Jak widać zapowiadają się spore zbiory :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

Jesiennik, czyli jesienny wymiennik roślin | Autumn giveaway

W ostatni weekend października spotykamy się na Jesienniku. Jesiennik to jesienne wydanie wymiennika organizowanego przez Sebastiana Kulisa prowadzącego Roślinne Porady. Ponieważ tę edycję wspieram koncepcyjnie i organizacyjnie, zapraszam Was podwójnie serdecznie na to wydarzenie!

Idea Jesiennika jest prosta: robimy przegląd pudełek z nasionami, parapetów, półek i spiżarni, a to czego mamy w nadmiarze zabieramy 28 października na 9:00 do kawiarni STOR w Warszawie i wymieniamy się.

Cała inicjatywa jest darmowa, a wymiana odbywa się bezgotówkowo, na zasadzie dogadywania się z drugą osobą. Nie ukrywam, że sporo materiałów mam w nadmiarze, więc nie będę się mocno targować ;)

Ja już zrobiłam przegląd pudełek z nasionami i szafek kuchennych. Poniżej przygotowałam listę roślin i przysmaków z krótkimi opisami i instrukcjami wysiewu. To są takie podstawowe informacje, ale wiem że nie każdy z Was jest na wysokim stopniu ogrodniczego wtajemniczenia, więc jeśli potrzebujecie dokładniejszych ins…

Jak hodować kiełki? a właściwie - uprawiać :] | How to grow sprouts?

Niezależnie od gatunku nasiona (1) przebieramy, (2) płuczemy, (3) namaczamy, (3) płuczemy, (4) wysiewamy i (5) płuczemy/zraszamy przynajmniej raz dziennie i (6) czekamy na zbiory.

Żelazna zasada uprawy kiełków to czysto, mokro, ciepło i przewiewnie, ale...
Informacji na ten temat jest cała masa na różnych stronach, ale jest parę ważnych rzeczy na które nie zwraca się uwagi, stąd pomysł na poniższe vademecum. Tutaj znajdziecie ważne informacje ode mnie oraz linki do wartościowych stron. Zatem po kolei:

1. Czy kiełkowanie jest dla mnie?
Prawdopodobnie tak :) jest to przyjemne, proste i satysfakcjonujące zajęcie. Jeśli nie masz jednak przekonania nie kupuj od razu kiełkownicy i pół kilo nasion. Początkującym i niezdecydowanym polecam uprawę w słoiku (słoik + gaza + sznurek/gumka) i torebkę nasion rzodkiewki.

2. Kupowanie nasion Przede wszystkim kupujemy nasiona o których wiemy, że są przeznaczone do uprawy na kiełki. Jeżeli nasiona były wyprodukowane z przeznaczeniem na kiełki, to na p…