Przejdź do głównej zawartości

ogródek warzywny - pierwsze wysiewy | vegetable garden - first sowing

Sezon działkowy możemy uznać za rozpoczęty. Dzisiaj wysialiśmy wiele ciekawych odmian warzyw, takich jak burak liściowy o kolorowych ogonkach liściowych czy okrągła marchew Parisier Markt 4. 
Poniżej na rysunku przedstawione są nasze grządki. Legenda: * - nasiona z własnego zbioru, ( ) - w planach sadzenie rozsady

 A tutaj widać pole po wysiewie (to zielone to melisa, która przezimowała na parapecie):Dużo miejsca poświęciliśmy na cebulę Red Baron i różnego rodzaju sałaty (mieszanka sałat liściastych,sałata lodowa Granada Ożarowska, piękna sałata strzępiasta Lollo Rossa)  i inne warzywa liściowe (rukola, cykoria, szczypiorek, burak liściowy).
cebula Red Baron

Bardzo lubimy buraki, więc będą w tym roku Czerwona Kula 2, Cylindra o podłużnych zgrubieniach i wspomniany burak liściowy w kilku odmianach o różnych kolorach.

Będą również trzy odmiany marchwi: Koral, Pierwszy zbiór i Parisier Markt 4, seler, piertuszka i sporo ziół (różne odmiany bazylii, melisa, mięta, rumianek, szałwia, hyzop, majeranek, nawet chaber).

Posadziliśmy również kilka ziemniaków:

Jako przedplon wysieliśmy rzodkiewkę Saxa 2 i koper Herkules.

W maju posiejemy fasolę szparagową i wysadzimy rozsadę okry i innych warzyw, w tym bardzo ciekawą odmianę cykorii - Variegata di Castelfranco. 

Jak widać zapowiadają się spore zbiory :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)