Przejdź do głównej zawartości

ogródek warzywny - pierwsze wysiewy | vegetable garden - first sowing

Sezon działkowy możemy uznać za rozpoczęty. Dzisiaj wysialiśmy wiele ciekawych odmian warzyw, takich jak burak liściowy o kolorowych ogonkach liściowych czy okrągła marchew Parisier Markt 4. 
Poniżej na rysunku przedstawione są nasze grządki. Legenda: * - nasiona z własnego zbioru, ( ) - w planach sadzenie rozsady

 A tutaj widać pole po wysiewie (to zielone to melisa, która przezimowała na parapecie):Dużo miejsca poświęciliśmy na cebulę Red Baron i różnego rodzaju sałaty (mieszanka sałat liściastych,sałata lodowa Granada Ożarowska, piękna sałata strzępiasta Lollo Rossa)  i inne warzywa liściowe (rukola, cykoria, szczypiorek, burak liściowy).
cebula Red Baron

Bardzo lubimy buraki, więc będą w tym roku Czerwona Kula 2, Cylindra o podłużnych zgrubieniach i wspomniany burak liściowy w kilku odmianach o różnych kolorach.

Będą również trzy odmiany marchwi: Koral, Pierwszy zbiór i Parisier Markt 4, seler, piertuszka i sporo ziół (różne odmiany bazylii, melisa, mięta, rumianek, szałwia, hyzop, majeranek, nawet chaber).

Posadziliśmy również kilka ziemniaków:

Jako przedplon wysieliśmy rzodkiewkę Saxa 2 i koper Herkules.

W maju posiejemy fasolę szparagową i wysadzimy rozsadę okry i innych warzyw, w tym bardzo ciekawą odmianę cykorii - Variegata di Castelfranco. 

Jak widać zapowiadają się spore zbiory :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański - z czym to się je? [OGRÓD SMAKOSZA] | mexican gherkin in [FOODIE'S GARDEN]

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra, więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek (Cucumis sativus). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące i dosyć kwaś…

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…

Festiwal Otwarte Ogrody 2018 - zapraszam do Brwinowa!

Już w najbliższy weekend w Brwinowie i okolicznych miejscowościach odbywa się kolejna edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. Jest to festiwal sztuki i natury, podczas którego najpiękniejsze ogrody Brwinowa otwierają się dla zwiedzających. Jednym z tych ogrodów jest unikalny Zimozielony Ogród Andrzeja Zawadzkiego. Andrzej zaprasza do swojego ogrodu w sobotę, 16 czerwca a ja będę... jedną z atrakcji :D

Serio serio :) będę opowiadała o kwiatach jadalnych - które można jeść, których koniecznie trzeba spróbować, które są najbardziej wartościowe, z którymi trzeba ostrożnie...  Przygotujemy dla Was laweniadę (lemoniadę lawendową) i kilka gatunków kwiatów do spróbowania. Poza kwiatami Andrzej będzie serwował dania z grilla jakby co ;)
W Zimozielonym Ogrodnie pojawi się również Magda Sobolewska-Bereza, autorka bloga Barwy Ogrodu, która będzie opowiadała o różnorodności biologicznej - temacie istotnym nie tylko dla właścicieli ogrodów! W planach są także konkursy z upominkami od firm Fiscars i Vict…