Przejdź do głównej zawartości

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy | Botanical Garden of the University of Bydgoszcz

Miłośników roślin na pewno zainteresuje Ogród Botaniczny - Arboretum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zlokalizowany pomiędzy ulicami Chodkiewicza, Niemcewicza, Placem Weyssenhoffa i Aleją Powstańców Wielkopolskich.


Ogród jest bardzo mały (2,33 ha), ale wyjątkowy - w1995 roku zyskał status kompleksowego pomnika przyrody Arboretum. Zwykle taki status otrzymują pojedyncze drzewa lub aleje. Dodatkowo jest to ogólnodostępny park miejski - wstęp do parku jest bezpłatny. Poniżej zamieszczam parę zdjęć ukazujących wiosenną urodę ogrodu.Na terenie ogrodu znajduje się staw, niewielkie wzgórze i urokliwy kamienny tunel:


W tej chwili w ogrodzie kwitnie pięknie porzeczka krwista:
porzeczka krwista
Innym Ogrodem Botanicznym w Bydgoszczy wartym odwiedzenia jest Ogród Botaniczny LPKiW w Myślęcinku.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
ul. Chodkiewicza 30
85-064 Bydgoszcz
wstęp wolny, wejście od ul. Niemcewicza

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kasztan czy kasztanowiec? I: czy kasztany są jadalne? | chestnut and Aesculus - Polish dilemmas

Kasztany to owoce kasztanowca lub kasztana. Zatem na zdjęciu obok mamy pieczone kasztany kasztana :)  Botanicy nadając drzewu o nawie Aesculus hippocastanum nazwę kasztanowca wprowadzili nieco zamieszania w nasze życie. Jak gdyby tego było mało, z botanicznego punktu widzenia kasztany są... orzechami! Dla ogrodnika jest to fascynujące, ale dla pozostałych raczej mylące. Zatem usystematyzujmy.
Kasztan jadalny (Castanea sativa) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Do tej samej rodziny należy np. buk i dąb. Nasiona kasztana są jadalne (buka zresztą też, ale żołędzie to oddzielna historia...). Nawet więcej - są całkiem smaczne. Nie jada się ich na surowo, ale po upieczeniu. W smaku są słodkie i mączyste. Trochę jak słodki ziemniak. Mają przyjemny, słodki aromat. Nasiona zbiera się latem. Po wysuszeniu, w chłodnym i suchym miejscu można je przechowywać nawet 12 miesięcy. To dlatego można je kupić przez cały rok. Nawet w Warszawie można kupić przez cały rok takie prażone kasztany jak na …

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)