Przejdź do głównej zawartości

Ogród Botaniczny LPKiW w Bydgoszczy | Botanical Garden in The Forest Park for Culture and Leisure in Bydgoszcz

W tym roku miałam niezwykłą przyjemność spędzić majówkę w Bydgoszczy. Jedną z licznych atrakcji tego miasta jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek". Na terenie parku znajduje się m.in przepiękny, stworzony z wielkim rozmachem Ogród Botaniczny:Ogród Botaniczny LPKiW to ogród miejski o powierzchni 60 ha. Zgromadzono tu 820 gatunków roślin, w tym 460 gatunków roślin dziko rosnących. Koncepcja zagospodarowania przestrzennego Ogrodu Botanicznego została opracowana w 1977 r. przez prof. Edwarda Bartmana, który określił ogólne zasady budowy i program Ogrodu. Tworzenie Ogrodu rozpoczęto w 1980 r.

Najważniejszy i największy dział Ogrodu poświęcony jest polskim zbiorowiskom roślinnym. Kolekcja roślin przedstawiona jest w formie zbiorowisk w których te gatunki bytują. Dzięki temu mamy wrażenie że jesteśmy w parku krajobrazowym, a nie typowym ogrodzie botanicznym:


Główne działy Ogrodu to:
1. Zbiorowiska roślinne Polski (m.in. roślinność wodna i szuwarowa, łąki i murawy)
2. Arboretum (dendroflora wybranych formacji świata)
3. Ogród roślin iglastych:

Ogród roślin iglastych

4. Alpinarium (chluba Ogrodu):


Alpinarium

5. Kolekcje rodzajowe (m.in ogród kwitnącej wiśni i jabłoni, magnolii, tawuł, dereni)
6. Ekspozycje tematyczne (m.in. ogród motyli, płeć u roślin)
7. Ogród agrobotaniczny (część zamknięta zawierająca kolekcję roślin uprawnych)
8. Ścieżka botaniczna dla niewidomych i niedowidzących (230 taksonów roślin opatrzonych etykietą zapisaną pismem Braille’a)

Opisy poszczególnych działów można znaleźć tutaj.

Innym Ogrodem Botanicznym w Bydgoszczy wartym odwiedzenia jest Ogród Botaniczny - Arboretum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Warto wiedzieć, że Myślęcinek to największy w Polsce park miejski o powierzchni ponad 800 ha. Na jego terenie, oprócz Ogrodu Botanicznego znajduje się Zoo (Ogród Fauny Polskiej) i Park Rozrywki.


LEŚNY PARK KULTURY I WYPOCZYNKU "MYŚLĘCINEK" SP. Z O.O. W BYDGOSZCZY
ul.Gdańska 173-175, 85-674 Bydgoszcz
http://www.myslecinek.pl/content/kontakt
tel. (052) 328-00-09, (052) 328-00-23
wstęp wolny

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

Kasztan czy kasztanowiec? I: czy kasztany są jadalne? | chestnut and Aesculus - Polish dilemmas

Kasztany to owoce kasztanowca lub kasztana. Zatem na zdjęciu obok mamy pieczone kasztany kasztana :)  Botanicy nadając drzewu o nawie Aesculus hippocastanum nazwę kasztanowca wprowadzili nieco zamieszania w nasze życie. Jak gdyby tego było mało, z botanicznego punktu widzenia kasztany są... orzechami! Dla ogrodnika jest to fascynujące, ale dla pozostałych raczej mylące. Zatem usystematyzujmy.
Kasztan jadalny (Castanea sativa) należy do rodziny bukowatych (Fagaceae). Do tej samej rodziny należy np. buk i dąb. Nasiona kasztana są jadalne (buka zresztą też, ale żołędzie to oddzielna historia...). Nawet więcej - są całkiem smaczne. Nie jada się ich na surowo, ale po upieczeniu. W smaku są słodkie i mączyste. Trochę jak słodki ziemniak. Mają przyjemny, słodki aromat. Nasiona zbiera się latem. Po wysuszeniu, w chłodnym i suchym miejscu można je przechowywać nawet 12 miesięcy. To dlatego można je kupić przez cały rok. Nawet w Warszawie można kupić przez cały rok takie prażone kasztany jak na …

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)