Przejdź do głównej zawartości

październik - imprezy dla miłośników roślin | October - events for plants fans

Pisałam już o wrześniu, ale widzę że październik też ma dużo do zaoferowania, głownie dzięki XX. Festiwalowi Nauki:

01.10, 11:00 - Miasto wśród róż - Ogród Botaniczny w Powsinie, XX Festiwal Nauki

02.10, 11:00 - O ziołach botanicznie - Ogród Botaniczny w Powsinie, XX Festiwal Nauki

02.10, 13:30 - Dotknij, poczuj – ogrody dla lepszej jakości życia - Ogród Botaniczny w Powsinie, XX Festiwal Nauki

02.10 - Niedzielny Spacer z Przewodnikiem - „O trawach prawie wszystko” - OB w Lublinie

02.10, 16:00 - Z domowej apteczki ukraińskiej babki, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, XX Festiwal Nauki

02.10, 10:00 - Smak zapomnianych odmian jabłek - OB Uniwersytetu Wrocławskiego

09.10, 10:00 - XIII Dolnośląski Festiwal Dyni - OB Uniwersytetu Wrocławskiego

10.10 - Światowy Dzień Drzewa - OB w Lublinie

16.10 - Jesienny kiermasz ogrodniczy - OB w Lublinie

Ponadto do końca października w łazienkach Królewskich można podziwiać wystawę duńskiej porcelany Flora Danica.

Warto wiedzieć, że 31 października kończy się sezon na zwiedzanie Ogrodu Botanicznego w Lublinie, Warszawie i innych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

ogórek meksykański - z czym to się je? [OGRÓD SMAKOSZA] | mexican gherkin in [FOODIE'S GARDEN]

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra, więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek (Cucumis sativus). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące i dosyć kwaś…

Zero waste w kuchni - podstawy | Zero waste in the kitchen - basics

Zgodnie z obietnicą, spisałam swoją targową prezentację. Zawiera ona podstawowe informacje dotyczące marnowania i niemarnowania żywności. Myślę że stanowi dobre wprowadzenie do tematu i każdemu przyda się lektura tego artykułu ;) Temat niemarnowania rozwijam nie tylko na blogu ale i na Facebooku, więc zapraszam do podążania za #zerowastewkuchni na FB i tagiem zero_waste na blogu. I oczywiście zapraszam do zadawania pytań i dzielenia się Waszymi doświadczeniami! No to zaczynamy.
Zacznę od takich małych wyjaśnień dlaczego w ogóle zajęłam się tematem marnowania żywności. To proste - jako ogrodniczka wiem ile trudu, czasu, wiedzy, doświadczenia i innych zasobów potrzeba na wyprodukowanie jedzenia. Więc kiedy dowiedziałam się, że w Unii Europejskiej rocznie marnuje się 88 milionów ton żywności po prostu mnie zamurowało. Sami tylko Polacy marnują 9 milionów ton żywności rocznie. Jeśli przyjmiemy, że rocznie jeden dorosły człowiek potrzebuje około 800 kg jedzenia, to prosty rachunek pokazuje…