Przejdź do głównej zawartości

Orto Sole - tam warzywa rosną w styczniu [MIGAWKI] | Orto Sole, where veggies grow in January [SNAPSHOTS]


Dokładnie rok temu miałam przyjemność odwiedzić włoskie gospodarstwo o nazwie Orto Sole. To było niesamowite. Co prawda w Polsce nie było wtedy takich mrozów jak dzisiaj, ale widok uprawianych w gruncie fenkułów i marchwi oraz sałaty (która co prawda rosła w tunelach, ale ich boczne ściany były podniesione), zrobił na mnie duże wrażenie.
Tutaj mamy rzędy marchwi, która w razie potrzeby jest przykrywana agrowłókniną.


fenkuły w gruncie, styczeń 2016
Gospodarstwo Orto Sole to firma rodzinna, pracują w niej kolejne pokolenia rodziny Tiozzo. Orto Sole oznacza słoneczny ogród. Z pewnością jest to ogród dla owadów, bo w Orto Sole produkuje się warzywa w sposób zrównoważony, czyli z dbałością zarówno o zarobki jak i o środowisko (nie tylko na terenie upraw ale i poza nimi). Przykładem takiego podejścia jest długi pas roślinności atrakcyjnej dla owadów.

Odwiedziliśmy też tamtejszy "warzywniak", gdzie można kupić produkty z Orto Sole (i nie tylko*), i przy okazji dostać zwrotu głowy: sałata masłowa w przeróżnych wersjach, sałata rzymska, cykoria radicchio...

...endywia, szpinak, burak liściowy, fenkuł i seler naciowy...
...kapusta - oczywiście włoska, ale też biała i czerwona, jarmuż, rukola, brokuły i broccoletti (brokuł gałązkowy), kalafiory zwykłe i oczywiście romanesco... z tyłu karczochy
kalafior w typie romanesco
 ...przeróżne pomidory, papryki i oberżyny oraz ziemniaki...
...karczochy, cebule do wyboru do koloru, marchew, cukinie, kasztany jadalne, grejpfruty, jabłka, gruszki, pomarańcze no i klementynki... Nie wiem czy wymieniłam wszystko. Chyba jednak nie.

Miło wrócić do tych wspomnień w taki mróz :) Na koniec jeszcze przydrożne pinie. Bajka!

*Owoce egzotyczne, jabłka i gruszki nie są produkowane na miejscu. Pełna oferta tutaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ogórek meksykański, mysi melon, cucamelon | Mexican gherkin, Mouse melon, cucamelon

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon. Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie.

dlaczego ogórki są gorzkie? | why do cucumbers are bitter?

Gorzkie ogórki? Nie szkodzi! Zaraz dowiecie się dlaczego, ale najpierw wyjaśnijmy dlaczego ogórki bywają gorzkie.

Gorycz jest naturalną cechą owoców ogórka spowodowaną obecnością kukurbitacyn i jest ona trudna do wyeliminowania. Zwykle owoce ogórka dostępne na polskim rynku nie są gorzkie, o ile rośliny były uprawiane w optymalnych warunkach. Potencjalnie u wielu odmian kukurbitacyny mogą się pojawić w owocach np. z powodu niedostępności wody, zmiennych warunków uprawy, niedoboru azotu i zbyt dużej różnicy pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Warto więc kupować owoce ze sprawdzonego źródła.

Najwięcej goryczy jest przy szypułce, więc można ją ograniczyć obierając owoce od jaśniejszego końca w stronę szypułki (próbowałam - zwykle niewiele to daje).

A teraz dobra wiadomość - gorzkie ogórki można kisić. Po ukiszeniu ogórki przestają być gorzkie. Właściwie powinnam napisać, że ogórki pozbawione goryczy źle się kiszą i gorycz w ogórkach jest potrzebna, jeżeli chcemy je kisić :) To dlatego…

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)