Przejdź do głównej zawartości

Orto Sole - tam warzywa rosną w styczniu [MIGAWKI] | Orto Sole, where veggies grow in January [SNAPSHOTS]


Dokładnie rok temu miałam przyjemność odwiedzić włoskie gospodarstwo o nazwie Orto Sole. To było niesamowite. Co prawda w Polsce nie było wtedy takich mrozów jak dzisiaj, ale widok uprawianych w gruncie fenkułów i marchwi oraz sałaty (która co prawda rosła w tunelach, ale ich boczne ściany były podniesione), zrobił na mnie duże wrażenie.
Tutaj mamy rzędy marchwi, która w razie potrzeby jest przykrywana agrowłókniną.


fenkuły w gruncie, styczeń 2016
Gospodarstwo Orto Sole to firma rodzinna, pracują w niej kolejne pokolenia rodziny Tiozzo. Orto Sole oznacza słoneczny ogród. Z pewnością jest to ogród dla owadów, bo w Orto Sole produkuje się warzywa w sposób zrównoważony, czyli z dbałością zarówno o zarobki jak i o środowisko (nie tylko na terenie upraw ale i poza nimi). Przykładem takiego podejścia jest długi pas roślinności atrakcyjnej dla owadów.

Odwiedziliśmy też tamtejszy "warzywniak", gdzie można kupić produkty z Orto Sole (i nie tylko*), i przy okazji dostać zwrotu głowy: sałata masłowa w przeróżnych wersjach, sałata rzymska, cykoria radicchio...

...endywia, szpinak, burak liściowy, fenkuł i seler naciowy...
...kapusta - oczywiście włoska, ale też biała i czerwona, jarmuż, rukola, brokuły i broccoletti (brokuł gałązkowy), kalafiory zwykłe i oczywiście romanesco... z tyłu karczochy
kalafior w typie romanesco
 ...przeróżne pomidory, papryki i oberżyny oraz ziemniaki...
...karczochy, cebule do wyboru do koloru, marchew, cukinie, kasztany jadalne, grejpfruty, jabłka, gruszki, pomarańcze no i klementynki... Nie wiem czy wymieniłam wszystko. Chyba jednak nie.

Miło wrócić do tych wspomnień w taki mróz :) Na koniec jeszcze przydrożne pinie. Bajka!

*Owoce egzotyczne, jabłka i gruszki nie są produkowane na miejscu. Pełna oferta tutaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

Jesiennik, czyli jesienny wymiennik roślin | Autumn giveaway

W ostatni weekend października spotykamy się na Jesienniku. Jesiennik to jesienne wydanie wymiennika organizowanego przez Sebastiana Kulisa prowadzącego Roślinne Porady. Ponieważ tę edycję wspieram koncepcyjnie i organizacyjnie, zapraszam Was podwójnie serdecznie na to wydarzenie!

Idea Jesiennika jest prosta: robimy przegląd pudełek z nasionami, parapetów, półek i spiżarni, a to czego mamy w nadmiarze zabieramy 28 października na 9:00 do kawiarni STOR w Warszawie i wymieniamy się.

Cała inicjatywa jest darmowa, a wymiana odbywa się bezgotówkowo, na zasadzie dogadywania się z drugą osobą. Nie ukrywam, że sporo materiałów mam w nadmiarze, więc nie będę się mocno targować ;)

Ja już zrobiłam przegląd pudełek z nasionami i szafek kuchennych. Poniżej przygotowałam listę roślin i przysmaków z krótkimi opisami i instrukcjami wysiewu. To są takie podstawowe informacje, ale wiem że nie każdy z Was jest na wysokim stopniu ogrodniczego wtajemniczenia, więc jeśli potrzebujecie dokładniejszych ins…

Jak hodować kiełki? a właściwie - uprawiać :] | How to grow sprouts?

Niezależnie od gatunku nasiona (1) przebieramy, (2) płuczemy, (3) namaczamy, (3) płuczemy, (4) wysiewamy i (5) płuczemy/zraszamy przynajmniej raz dziennie i (6) czekamy na zbiory.

Żelazna zasada uprawy kiełków to czysto, mokro, ciepło i przewiewnie, ale...
Informacji na ten temat jest cała masa na różnych stronach, ale jest parę ważnych rzeczy na które nie zwraca się uwagi, stąd pomysł na poniższe vademecum. Tutaj znajdziecie ważne informacje ode mnie oraz linki do wartościowych stron. Zatem po kolei:

1. Czy kiełkowanie jest dla mnie?
Prawdopodobnie tak :) jest to przyjemne, proste i satysfakcjonujące zajęcie. Jeśli nie masz jednak przekonania nie kupuj od razu kiełkownicy i pół kilo nasion. Początkującym i niezdecydowanym polecam uprawę w słoiku (słoik + gaza + sznurek/gumka) i torebkę nasion rzodkiewki.

2. Kupowanie nasion Przede wszystkim kupujemy nasiona o których wiemy, że są przeznaczone do uprawy na kiełki. Jeżeli nasiona były wyprodukowane z przeznaczeniem na kiełki, to na p…