Przejdź do głównej zawartości

9 sposobów na niemarnowanie jedzenia - sprawdź czy znacz je wszystkie!

sałatka z aksamitką
Każdego roku na świecie marnuje się 1,3 miliarda ton żywności - to wystarczyło by na wyżywienie 3 miliardów ludzi lub 10-krotności populacji USA. W Europie - wbrew pozorom - najwięcej żywności marnuje się nie na etapie produkcji czy przetwarzania, ale na etapie konsumpcji - głównie w gospodarstwach domowych.

Główne przyczyny marnowania żywności w domach to:
  • niezrozumienie oznaczeń dotyczących daty ważności,
  • zbyt duże zakupy (brak listy zakupów),
  • niewłaściwe przechowywanie,
  • brak pomysłów na dania.

Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała niedawno raport „Nie Marnuj Jedzenia 2024”, który pokazuje skalę tego problemu w Polsce. Aż 45% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie, a do najczęściej marnowanych produktów należą pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. 

Każdego roku w polskich domach marnuje się niemal 3 miliony ton żywności, podczas gdy 6,6% obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa. Skala marnotrawstwa daje do myślenia, tym bardziej że marnowanie żywności oznacza także marnowanie pracy i innych zasobów potrzebnych do jej produkcji. To też realne straty dla domowego budżetu. Warto więc zastanowić się jak ograniczyć marnowanie marnować jedzenia i poznać kilka prostych które nam to ułatwią!

1. Kupuj z głową

Aby nie kupować za dużo staraj się planować posiłki i zakupy. Na zakupy zawsze chodź z listą i pełnym brzuchem - kiedy jesteśmy głodni chętniej kupujemy jedzenie w większej ilości.

2. Zwróć uwagę na różne określenia daty ważności

  • „należy spożyć do” - to określenie dotyczy bezpieczeństwa żywności - po upływie tej daty żywność może nam zaszkodzić,
  • „najlepiej spożyć przed” - to określenie dotyczy jakości żywności - po upływie tej daty żywność można jeść, o ile wygląda, pachnie i smakuje normalnie.

3. Stosuj FIFO

FIFO to skrót od angielskiego First in, first out. W lodówce i w szafkach ustawiaj nowe produkty z tyłu, a starsze produkty i te z krótką datą przydatności ustawiaj na przedzie aby „wychodziły” z szafki w pierwszej kolejności.

4. Większość warzyw i owoców przechowuj w lodówce

Zdecydowana większość owoców i warzyw powinna być przechowywana w temperaturze od 1 do 5 stopni Celsjusza. Na przykład: brokuły, buraki, cebula, czosnek, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta, kukurydza, marchew, natki warzyw, pieczarki, por, rzodkiew, rzodkiewka, sałata, seler naciowy, seler korzeniowy, szpinak, szparagi, świeże zioła. Poza lodówką warto przechowywać owoce i warzywa pochodzące z cieplejszych klimatów, np.: arbuz, awokado, bakłażan, banan, cukinia, cytryna, dynia, fasolka szparagowa, mango, melon, ogórek, papryka, pomidor.

5. Podziel się nadmiarem

Nadmiarem jedzenia bez skrępowania podziel się z rodziną i znajomymi. Możesz też podzielić się z nieznajomymi poprzez jadłodzielnie, których w całej Polsce jest już prawie sto.

Na co zwrócić uwagę:

- Do jadłodzielni zanieś tylko takie produkty, które sam(a) chciał(a)byś zjeść – takie, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia, świeże, dobrze zapakowane i opisane.

- Na potrawach domowej produkcji koniecznie umieść datę przygotowania.

- Nie oddawaj do jadłodzielni: surowego mięsa, potraw zawierających surowe jaja, produktów napoczętych (np. otwarte puszki), nieświeżych, wydobytych ze śmietnika.

6. Polub kuchenny recykling

Resztki z dzisiejszego posiłku wykorzystaj do zrobienia innego dania na jutro lub po prostu zostaw je na później. Pamiętaj, że resztki trzeba odpowiednio zabezpieczyć i włożyć je do lodówki lub zamrażarki w czasie do dwóch godzin po gotowaniu. W restauracji poproś o zapakowanie na wynos jedzenia które zostało.

7. Jedz wszystkie jadalne części

Wiele części warzyw które odrzucamy są tak naprawdę jadalne. Naucz się je wykorzystywać:

  • liście marchwi, sałaty, ziół zmiksuj z oliwą na pesto,
  • twardsze liście posiekaj i uduś lub ugotuj w zupie, a duszone liście wykorzystaj jako nadzienie,
  • twardsze liście (buraka kalafiora brokułu) i ogonki liściowe posiekaj i uduś lub ugotuj w zupie,
  • łodygi kalafiora i brokułu oraz twardsze liście pokrój w kostkę i dodaj do zupy lub zapiekanki.

8. Nakładaj małe porcje

W domu i na przyjęciach nakładaj sobie i proś o małe porcje - zawsze możesz poprosić o dokładkę ;)

9. Rób kompost

To czego nie da się już zjeść przerób na kompost. Aby zrobić kompost nie trzeba mieć ogrodu czy działki – kompost możesz robić w domu w specjalnym pojemniku ustawionym na balkonie a nawet w kuchni.


PS. A TUTAJ znajdziecie podstawowe informacje na temat niemarnowania.

Popularne posty z tego bloga

Jak uprawiać ziemniaki w doniczkach?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta . Ale ziemniaki można uprawiać także w zwykłych doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach. Ziemniaka można trochę oszukać Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać" : jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :) Na rynku są przystosowane do takiej uprawy piętrowe doniczki , np. takie . Właśnie takie doniczki świetnie sprawdzą się na małej powierzchni na balkonie. Jeśli jednak nie chcemy sprowadzać doniczek z zagranicy, możemy na podobnej zasadzie uprawiać ziemniaki w worku lub samemu zrobić piętrowe doniczki . Poniżej opiszę oba sposoby uprawy, ale najpierw podstawy. Uprawa ziemniaków w pojemnikach krok po kroku Wybór pojemnika. Doniczka...

Syrop z kwiatów bzu czarnego - przepis

Kwiatowej uczty ciąg dalszy: naprędce zebrane baldachy bzu czarnego posłużyły do wyrobu syropu - niezwykle prostego i pysznego. Przepisów w Internecie jest mnóstwo, ale polecam Wam mój - prosty i szybki: 15 baldachów bzu w pełnym rozkwicie 1/2 kg cukru 1/2 litra wody 2 łyżeczki kwasku cytrynowego lub sok z 1 cytryny Kwiaty zbieramy delikatnie do torebki lub pojemnika (najlepiej zbierać w środku dnia), rozkładamy na papierze albo ściereczce, żeby dać szansę owadom na ucieczkę. Następnie nożyczkami odcinamy pojedyncze kwiaty starając się, aby zielonych części było jak najmniej. Gotujemy syrop z cukru wody i soku z cytryny, gorącym syropem zalewamy kwiaty, przykrywamy i zostawiamy na dwa dni. Potem cedzimy przez ściereczkę albo gazę i przelewamy do butelki. Z tego przepisu otrzymamy około 0,7 litra syropu, niezbyt stężonego. Najlepiej smakuje rozcieńczony wodą, z dodatkiem lodu i cytryny. Jeżeli chcemy wykorzystać syrop od razu, trzymamy go w lodówce parę...

Ogórek meksykański - z czym to się je?

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon . Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra , więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek ( Cucumis sativus ). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące ...