Przejdź do głównej zawartości

Warszawski Festiwal Polskiego Wina 2024 – relacja z wyjątkowego wydarzenia

3 sierpnia 2024 roku odbył się Warszawski Festiwal Polskiego Wina, pierwsza edycja wyjątkowego wydarzenia, które przyciągnęło miłośników rodzimego winiarstwa. Miejscem festiwalu była Oranżeria Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – elegancka przestrzeń, która idealnie komponowała się z klimatem imprezy.

W festiwalu wzięły udział 22 polskie winnice, a także jedna cydrownia i kombucharnia. Organizatorem wydarzenia był Paweł Dębała, z którym miałam okazję przeprowadzić wywiad na temat uprawy winorośli w Polsce.

Warszawski Festiwal Polskiego Wina – jak wyglądało wydarzenie?

Festiwal miał formułę degustacji stolikowej, co oznaczało, że uczestnicy mogli odwiedzać stoiska winiarzy, rozmawiać z nimi i próbować ich wyrobów. Do spróbowania było około 100 różnych polskich win, a każdy uczestnik otrzymywał pamiątkowy kieliszek festiwalowy z Krosna.

Na wydarzenie przyszło około 600 osób, co potwierdza rosnące zainteresowanie polskim winem. Najpierw odbyła się część przeznaczona dla branży winiarskiej, a następnie otwarto degustacje dla wszystkich miłośników wina.

Dodatkową atrakcją były degustacje komentowane, które prowadziły znane osobowości ze świata winiarstwa:
🍇 „Trendy w polskim winiarstwie” – Patrycja Nawrocka
🍇 „Biorę w ciemno” – Kuba Janicki
🍇 „Polskie wina są dobre” – Marcin „Tytus” Grabski
🍇 „Idzie nowe” – Maciej Nowicki

Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody, która pozwalała uczestnikom odpocząć i delektować się winem w wyjątkowej atmosferze.

Wrażenia z Warszawskiego Festiwalu Polskiego Wina

Byłam pod ogromnym wrażeniem jakości win prezentowanych na festiwalu. Każda winnica miała coś wyjątkowego do zaoferowania, a poziom polskiego winiarstwa jest naprawdę wysoki!

Choć nie jestem sommelierką, to jako miłośniczka enoturystyki mogę polecić winnice, które warto odwiedzić, jeśli chcecie spróbować polskiego wina na miejscu, zwiedzić winiarnie i nawet zanocować.


Winnice, które możesz odwiedzić po Warszawskim Festiwalu Polskiego Wina

Jeśli Warszawski Festiwal Polskiego Wina rozbudził Twoją ciekawość i chcesz zobaczyć polskie winnice na własne oczy, oto lista miejsc, które oferują zwiedzanie, degustacje, a niektóre także noclegi:

1. Dwór Sanna Hotel Winnica (Roztocze)

🍇 Winnica z hotelem, restauracją i serowarnią, dążąca do samowystarczalności.
🔗 www.dworsanna.pl

2. Winnica Tomani (Małopolski Przełom Wisły)

🍇 Możliwość zwiedzania winnicy i winiarni oraz degustacje.
🔗 www.szlakwiniarski.pl/winnice/winnica-tomani

3. Winnica Powiercie (Wielkopolska)

🍇 Organizuje degustacje, choć na razie nie oferuje noclegów.
🔗 Facebook: Winnica Powiercie

4. Winnica Esterka (Kazimierz Dolny)

🍇 Można umówić się na oprowadzanie, ale noclegi dostępne są w okolicy.
🔗 Facebook: Winnica Esterka

5. Dom Charbielin (Opolszczyzna)

🍇 Ścieżka edukacyjna, zwiedzanie i degustacje.
🔗 www.domcharbielin.pl

6. Winnica Jakubów (Dolny Śląsk)

🍇 Zwiedzanie i degustacja, dostępne także pokoje gościnne.
🔗 www.winnicedolnoslaskie.pl/portfolio/winnica-jakubow

7. Winnica Nobilis (Sandomierz)

🍇 Można zwiedzać winnicę i próbować win, ale nie oferują noclegu.
🔗 www.winnicanobilis.pl

8. Winnica Przybysławice (Ojcowski Park Narodowy)

🍇 Spacer po winnicy i degustacja, a noclegi możliwe w przyszłości.
🔗 www.winnicaprzybyslawice.pl

9. Piwnice Antoniego (Małopolska)

🍇 Możliwość zwiedzania, a od 2025 roku także noclegi.
🔗 www.piwniceantoniego.pl

10. Winnica Dwórzno (40 km od Warszawy)

🍇 Degustacje i zwiedzanie, na razie bez noclegów.
🔗 www.winnica.dworzno.pl

11. Winnica Białe Skały (Jura Krakowsko-Częstochowska)

🍇 Bogata oferta enoturystyczna – warsztaty, wycieczki i degustacje.
🔗 www.bialeskaly.pl/enoturystyka

Podsumowanie

Warszawski Festiwal Polskiego Wina był świetnym wydarzeniem, które pokazało, jak dynamicznie rozwija się polskie winiarstwo. Mam nadzieję, że będzie to pierwsza z wielu edycji, a zainteresowanie polskimi winami będzie rosło!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich winnic, cydrowni i kombucharni, które miałam okazję poznać:
Dom Jantoń
Winnica Skarpa Dobrska
Cydr Dwaj Bracia
ŚWIT Kombucha
Winnica Zielona

A Paweł Dębała zasługuje na ogromne gratulacje za organizację tak udanego wydarzenia! Trzymam kciuki za kolejną edycję Warszawskiego Festiwalu Polskiego Wina!

📸 Poniżej znajdziesz kilka zdjęć, które oddają klimat tego wyjątkowego dnia.











A na deser mam jeszcze dla Was rolkę, w której możecie zobaczyć machającego do Was organizatora oraz stoiska niektórych uczestników.

 

Popularne posty z tego bloga

Jak uprawiać ziemniaki w doniczkach?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta . Ale ziemniaki można uprawiać także w zwykłych doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach. Ziemniaka można trochę oszukać Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać" : jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :) Na rynku są przystosowane do takiej uprawy piętrowe doniczki , np. takie . Właśnie takie doniczki świetnie sprawdzą się na małej powierzchni na balkonie. Jeśli jednak nie chcemy sprowadzać doniczek z zagranicy, możemy na podobnej zasadzie uprawiać ziemniaki w worku lub samemu zrobić piętrowe doniczki . Poniżej opiszę oba sposoby uprawy, ale najpierw podstawy. Uprawa ziemniaków w pojemnikach krok po kroku Wybór pojemnika. Doniczka...

Syrop z kwiatów bzu czarnego - przepis

Kwiatowej uczty ciąg dalszy: naprędce zebrane baldachy bzu czarnego posłużyły do wyrobu syropu - niezwykle prostego i pysznego. Przepisów w Internecie jest mnóstwo, ale polecam Wam mój - prosty i szybki: 15 baldachów bzu w pełnym rozkwicie 1/2 kg cukru 1/2 litra wody 2 łyżeczki kwasku cytrynowego lub sok z 1 cytryny Kwiaty zbieramy delikatnie do torebki lub pojemnika (najlepiej zbierać w środku dnia), rozkładamy na papierze albo ściereczce, żeby dać szansę owadom na ucieczkę. Następnie nożyczkami odcinamy pojedyncze kwiaty starając się, aby zielonych części było jak najmniej. Gotujemy syrop z cukru wody i soku z cytryny, gorącym syropem zalewamy kwiaty, przykrywamy i zostawiamy na dwa dni. Potem cedzimy przez ściereczkę albo gazę i przelewamy do butelki. Z tego przepisu otrzymamy około 0,7 litra syropu, niezbyt stężonego. Najlepiej smakuje rozcieńczony wodą, z dodatkiem lodu i cytryny. Jeżeli chcemy wykorzystać syrop od razu, trzymamy go w lodówce parę...

Ogórek meksykański - z czym to się je?

W ramach cyklu o warzywach dyniowatych dzisiaj będzie o ogórku meksykańskim, znanym też w Polsce jako mysi melon, mini arbuz i cucamelon . Angielskie nazwy z jakimi możecie się spotkać to: mouse melon, Mexican sour gherkin, cucamelon, Mexican miniature watermelon, Mexican sour cucumber. Angielskie nazwy dosyć dobrze oddają czym właściwie jest ogórek meksykański i jak smakuje. W Meksyku, skąd pochodzi, nazywany jest małym arbuzem (sandita) i to jest chyba najlepsze określenie. Nazwa łacińska tej rośliny to Melothria scabra , więc jak widać jest to zupełnie inny gatunek niż nasz swojski ogórek ( Cucumis sativus ). Pod względem pokroju, liści i pędów przypomina ogórka, ale jego owoce są małe (2-3 cm długości), z rysunkiem jak u arbuza. Co prawda po przekrojeniu owocu (zdjęcie powyżej) znowu nasuwa się podobieństwo do ogórka, natomiast w smaku przypomina on bardziej arbuza skropionego sokiem z limonki. Owoce mają dosyć twardą skórkę (ale obieranie ich nie ma sensu), są chrupiące ...