Jak było na Warszawskim Festiwalu Polskiego Wina?

Tydzień temu, 3 sierpnia, miałam przyjemność poznać kilkanaście polskich winnic, a jedna ciekawsza od drugiej! Ale po kolei. 3 sierpnia 2024 roku w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbył się Warszawski Festiwal Polskiego Wina. Pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. W festiwalu wzięły udział 22 polskie winnice oraz jedna cydrownia i jedna kombucharnia - jest takie słowo? :) Organizatorem festiwalu był Paweł Dębała, z którym miałam przyjemność przeprowadzić niedawno wywiad na temat uprawy winorośli i produkcji wina w Polsce.

Do spróbowania było około 100 win. Najpierw była część dla branży winiarskiej, a potem część dla miłośników polskiego wina. Każdy uczestnik otrzymywał piękny festiwalowy kieliszek z Krosna. A uczestników było około 600 - brawo!

Festiwal miał formułę degustacji stolikowej, przy wejściu odbierało się opaskę i festiwalowy kieliszek, a następnie chodząc od winiarza do winiarza rozmawiało się i oczywiście degustowało polskie wina. Dodatkowo podczas festiwalu odbyły się cztery degustacje komentowane: "trendy w polskim winiarstwie" Patrycji Nawrockiej, "biorę w ciemno" Kuby Janickiego, "polskie wina są dobre" Marcina "Tytusa" Grabskiego i "idzie nowe" Macieja Nowickiego. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, która dawała wytchnienie i świetnie równoważyła festiwalowe emocje.

A jak moje wrażenia? Bardzo pozytywne! Winnice były z różnych stron Polski i z różnym stażem, ale każda winnica której stoisko odwiedziłam miała coś ciekawego do zaoferowania. Jakość win była bardzo wysoka i nie odmówiłam sobie kilku butelek na wynos, ale nie chcę tu wyróżniać konkretnych win czy winnic, bo nie jestem sommelierką. Jestem natomiast enoturystką, więc mogę napisać które z winnic uczestniczących w festiwalu możecie odwiedzić, na miejscu spróbować win, obejrzeć winnicę i zanocować (kolejność przypadkowa).

Dwór Sanna Hotel Winnica
To gospodarstwo znajdujące się na Roztoczu dążące do samowystarczalności; z hotelem, restauracją, winnicą i serowarnią.
https://www.dworsanna.pl/

Winnica Tomani
Znajduje się na Szlaku Winiarskim Małopolskiego Przełomu Wisły. Oferuje możliwość zwiedzania winnicy, winiarni oraz degustacje. Nocleg polecają u sąsiada.
https://szlakwiniarski.pl/winnice/winnica-tomani/

Winnica Powiercie
Znajduje się w woj. wielkopolskim. Jeszcze nie można w niej zanocować, ale można umówić się na degustację.
https://www.facebook.com/winnicapowiercie/

Winnica Esterka
To winnica z okolic Kazimierza Dolnego. Na oprowadzanie po winnicy trzeba umówić się telefonicznie.  Nie ma możliwości zanocowania w samej winnicy, ale okolica ma dużą bazę noclegową.
https://www.facebook.com/profile.php?id=61557009130490

Dom Charbielin
Znajduje się na Opolszczyźnie i ma rozbudowaną ofertę enoturystyczną: ścieżka edukacyjna, zwiedzanie winiarni, winnicy i oczywiście degustacja wina.
https://www.domcharbielin.pl/

Winnica Jakubów
To dolnośląska winnica, w której ofercie jest degustacja i zwiedzanie winnicy i winiarni. Mają pokoje gościnne.
https://winnicedolnoslaskie.pl/portfolio/winnica-jakubow/

Winnica Nobilis
Winnica z okolic Sandomierza, którą można zwiedzić i na miejscu spróbować win. Nie oferują noclegu.
https://www.winnicanobilis.pl/

Winnica Przybysławice
Winnicy znajdująca się w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Oferuje degustację i spacer po winnicy. Możliwe, że w następnym roku do oferty dojdą noclegi.
https://winnicaprzybyslawice.pl/pages/zwiedzanie-i-degustacja

Piwnice Antoniego
To małopolska winnica, którą można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu. Od 2025 roku będzie można tu też zanocować.
https://www.piwniceantoniego.pl/#

Winnica Dwórzno
Winnica położona 40 km od Warszawy, oferuje degustację i zwiedzanie. Na razie bez noclegów.
https://www.winnica.dworzno.pl/

Winnica Białe Skały
Mieści się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ma bogatą ofertę enoturystyczną z warsztatami i wycieczkami.
https://bialeskaly.pl/enoturystyka

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za rozmowę także pozostałym uczestnikom, których miałam przyjemność poznać: Dom Jantoń, Winnica Skarpa Dobrska, Cydr Dwaj Bracia, ŚWIT Kombucha, Winnica Zielona. 

A Pawłowi Dębale serdecznie gratuluję pomysłu i sukcesu, jakim był ten festiwal. Trzymam kciuki za kolejną edycję!


Poniżej zamieszczam jeszcze kilka zdjęć z festiwalu, które przekrojowo pokazują charakter wydarzenia.










A na deser mam jeszcze dla Was rolkę, w której możecie zobaczyć machającego do Was organizatora oraz stoiska niektórych uczestników.