8 marca 2025 roku, w sercu Warszawy, odbyła się wyjątkowa edycja Warszawskiego Festiwalu Polskiego Wina, poświęcona kobietom w tej branży. Festiwal wina na Mysiej 3, który już po raz trzeci zorganizował Paweł Dębała, był prawdziwym hołdem dla kobiecego wkładu w polski świat winiarski. To wydarzenie, które nie tylko celebrowało polskie wina, ale także dało przestrzeń dla kobiet – winiarkom, sommelierkom, artystkom i enolożkom, które na co dzień kształtują ten sektor.
Branżowe otwarcie festiwalu wina
Już od samego rana, w sobotę 8 marca, na gości czekało mnóstwo atrakcji, a przede wszystkim możliwość degustacji wyjątkowych win od polskich producentów. Festiwal wina rozpoczął się częścią branżową, która miała na celu integrację i wymianę doświadczeń. Po godzinie 11:30 otworzyły się drzwi dla miłośników wina, a wydarzenie nabrało jeszcze większego tempa – tłumy zapełniły salę Mysiej 3, aby spróbować win od 9 winnic: Winnice Kojder, Winnica Rajska, Winnica Lipowiec, Winnica Żak, Winnica Nowy Młyn, Winnica Sztolcman, Winnica Od Nowa, Winnica Białe Skały, Winnica Dwórzno.
Degustacje i spotkania z ekspertkami
Na uczestników czekała nie tylko szeroka oferta win, ale także ciekawostki i inspiracje. Każdy z gości otrzymał festiwalowy kieliszek, który stał się nie tylko narzędziem degustacyjnym, ale również pamiątką po wydarzeniu, którą można było zabrać do domu. W ramach festiwalu wina uczestnicy mogli również zakupić butelki win bezpośrednio od producentów, co było doskonałą okazją, aby zabrać ze sobą kawałek festiwalowego klimatu.
W trakcie dnia miały miejsce również degustacje, które prowadziły uznane postacie ze świata wina:
12:00 - Ola Jeż - Poznaj Polskie Wino!
14:00 - Anastasiia Levadna - wina polskie vs ukraińskie... w ciemno
16:00 - Oliwia Rybczyńska - Polskie terroir?
18:00 - Kasia Puk - Maceracja i determinacja - czyli wyraziste wina pomarańczowe. Na przekór stereotypom o kobiecym niezdecydowaniu.
Artystyczne akcenty – wystawa „WINE & MUSES”
Warto dodać, że na tej edycji Festiwalu Wina nie zabrakło artystycznych akcentów. Na terenie festiwalu odbyła się wystawa „WINE & MUSES” Niki Bień, artystki tworzącej kolaże, których motywem przewodnim było połączenie sztuki i wina. Wystawa, która była częścią kobiecej edycji festiwalu, pięknie współgrała z tematem wydarzenia – celebracji kobiecej pasji i twórczości.
Ten Warszawski Festiwal Polskiego Wina to była nie tylko wyjątkowa okazja do spróbowania polskich win, ale także do spotkania się z niezwykłymi kobietami, które stoją za produkcją tych win, oraz do odkrywania jak ogromny wpływ na ten rynek mają panie. Festiwal wina w tym kobiecym wydaniu to wydarzenie, które powinno na stałe wpisać się do kalendarza winnych festiwali w Polsce.