Park i Pałac w Natolinie | Natolin palace and park

Na niedzielną wycieczkę wybraliśmy się do Natolina aby obejrzeć tamtejszy zespół pałacowo-parkowy. Mapa tutaj. Pierwsza rzecz, jaka zwróciła moją uwagę, to bardzo zniszczony trawnik. Okazało się, że to z powodu tamtejszych dzików, które nie mają szacunku dla pracy ogrodnika...


Zwiedzaliśmy z przewodnikiem, który szczegółowo opowiedział nam historię Natolina. Klasycystyczny pałacyk z XVIII jest uroczy, ale wewnątrz obejrzeć można jedynie część parteru:


Tylna strona pałacu jest o wiele ciekawsza niż front. W dodatku z tarasu rozciąga się niesamowity widok na położony w dole park. Duże wrażenie robią tamtejsze wiekowe drzewa, może nie tak stare jak rosnący niedaleko dąb Mieszko I, ale często będące pomnikami przyrody.



Park górny (na skarpie) jest bardzo ładny, ale największe wrażenie robi park dolny typu krajobrazowego, zaprojektowany przez Anetkę Potocką. Poszliśmy tam niesamowitą drogą:



Mijając po lewej wozownię zeszliśmy ze skarpy. Następnie skręciliśmy w niby-leśną, 200-letnią ścieżkę, którą dotarliśmy do niby-ruin rzymskiego akweduktu:


Podążając dalej ścieżką minęliśmy po lewej pałac na skarpie, a następnie mauretański most, prowadzący do niszy z sarkofagiem i figurą Natalii z Potockich Sanguszkowej, od której imienia nosi nazwę współczesny Natolin.


W tym roku wycieczki po Natolinie organizowane są w każdą niedzielę do 23 września. wstęp jest bezpłatny, ale dostać się tam nie jest łatwo. Szczegółowe informacje, m. in. jak zapisać się na wycieczkę dostępne są na stronie Dzielnicy Ursynów.

2016/08/20: Natolin dawniej i dziś - zobacz porównanie.

Komentarze

  1. Zapraszam do działania na rzecz otwarcia Pałacu i parku dla zwiedzających! Rezerwat jest pod skarpą, a teren na skarpie z pałacem powinien być codziennie otwarty tak jak Łazienki czy Wilanów. Proszę sobie wyobrazić jakby to było móc usiąść tam na ławce, poczytać książkę, zrobić sesję zdjęciową czy pochodzić z wózkiem...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapraszam do dyskusji!