Chleb z pokrzywą i inne pokrzywowe pomysły

Ja jestem pokrzywą zachwycona. Smakuje mi szczególnie pokrzywa blanszowana, czyli zanurzona na chwilę w gorącej wodzie. Takie miękkie listki są wspaniałym warzywem i sprawdzą się zarówno w sałatce, jak i jako dodatek, np. do twarożku.
Zasmakował mi też chleb z dodatkiem pokrzywy. Chleb na zakwasie w podstawowej wersji pieczemy od kilku dobrych lat, a w weekend, na fali zachwytu nad pokrzywą dodałam pokrzywę do ciasta chlebowego i wyszło świetnie. Poniżej podaję Wam przepis na chleb na zakwasie taki jak ja robię, ale spokojnie możecie dodać pokrzywę do chleba drożdżowego a nawet bułeczek.

Chleb z pokrzywą

Składniki:
• 1 szklanka zakwasu
• 5,5 szklanki ciepłej wody w dużej misce
• 1 kg mąki pszennej (np. typ 650)
• 0,5 kg mąki żytniej razowej
• 0,3 kg mąki pszennej razowej
• 2 łyżki soli rozpuszczone w 0,5 szklanki wody
• dwie podłużne formy do pieczenia (wymiary dna ok. 9x36cm) wyłożone papierem do pieczenia
• 300 g zblanszowanych (1-3 minuty w gorącej wodzie) i odciśniętych młodych liści pokrzywy (poniżej podaję sposób na zagospodarowanie pozostałego soku)

chleb z pokrzywą

Wykonanie:
1. Do 5,5 szklanki wody wlewamy zakwas, wsypujemy mąkę pszenną i żytnią razową, mieszamy.
2. Okładamy szklankę mieszaniny na następny raz z powrotem do słoika (to będzie nasz nowy zakwas).
3. Do chleba wlewamy rozpuszczoną sól i dodajemy jeszcze 0,3 kg mąki pszennej razowej. Wszystko dokładnie mieszamy. W tym momencie dodajemy pokrzywę.
4. Dwie formy wypełniamy ciastem do 2/3 wysokości. Zostawiamy do wyrośnięcia na 5 - 8 godzin.
5. Pieczemy 1,5 godziny w 180 stopniach.
6. Po upieczeniu chleby wyjmujemy od razu z piekarnika, odwracamy do góry spodem, kładziemy na kratkę, zdejmujemy papier, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do ostygnięcia.
pobierz przepis

Porady:
1. Zakwas odkładam do słoika i zostawiam na kilka godzin żeby podrósł. Potem trzymam w lodówce do kolejnego pieczenia. Nie dosypuję do niego mąki. Nie myję słoika.
2. Jak ktoś nie piecze regularnie, może zakwas zamrozić. Wtedy dzień przed pieczeniem wystawiamy zakwas z zamrażarki i dokarmiamy wsypując do niego 3 łyżki mąki żytniej razowej i 1/4 szklanki wody.
3. Mąkę pszenną razową można zastąpić dowolnymi płatkami zbożowymi, byle nie ryżowymi i kukurydzianymi. I nie używamy płatków błyskawicznych.
4. Do ciasta zamiast pokrzywy albo oprócz niej można dodać ziarna słonecznika, dyni, rodzynki, śliwki, żurawinę itp. W sumie jednak nie więcej niż 300 g dodatków, bo będą się wysypywały podczas krojenia chleba. Można też do ciasta chlebowego dodać suszoną pokrzywę (około 1 szklanki).
5. Ciasto klei się do wszystkiego. Można go oczywiście wyrabiać pół godziny, to przestanie, ale ja się nie przejmuję. Jak widzę, że ciasto jest wymieszane, to przekładam do foremek i wyrównuję mokrą ręką.
6. Chleb dobrze jest zamrozić gdy wiemy, że nie zjemy od razu, bo jest dosyć wilgotny i może pleśnieć jak jest źle przechowywany. W czystej torebce wytrzymuje tydzień.

Sałatka z pokrzywy i kaszy jaglanej

A jeśli połączymy je z kasza jaglaną, bakaliami i dobrej jakości olejem, otrzymamy pyszną sycącą sałatkę.

Lemoniada z pokrzywy

Mam też inny ciekawy patent na pokrzywę. Przy odciskaniu pokrzywy otrzymujemy ciemnozielony sok. Nie wylewaj go, ale dosłódź syropem klonowym i uzupełnij gazowaną wodą a otrzymasz pyszny wiosenny napój! Moje proporcje to 50 ml soku, 1 łyżeczka syropu klonowego i 100 ml wody.

Zupa z pokrzywy

Można też zrobić zupę z pokrzywy, czyli po prostu wrzucić posiekaną pokrzywę do zupy jarzynowej lub bulionu.

Pokrzywa blanszowana

No i najprostszy chyba pomysł na pokrzywę - blanszowane lub przelane gorącą wodą liście kładziemy sobie na kanapkę, na przykład z twarożkiem :) Spróbujcie też twarożek posypać liśćmi krwawnika lub smażonymi na maśle pączkami mniszka. Bajka!

Pokrzywa suszona

Całe pędy pokrzywy ścinamy zanim zakwitną (ja ścinam w maju). Pamiętamy o grubych rękawicach! Wiążemy po 10-15 pędów mocno sznurkiem. Tak przygotowane pęczki wieszamy w suchym i zacienionym miejscu. Po 1-2 tygodniach pokrzywa jest całkiem sucha.
Taka suszona pokrzywa nadaje się oczywiście na ziołowe napary. Ja ją jednak przede wszystkim kruszę (znów rękawice potrzebne!) i dodaję do ciasta chlebowego.

Komentarze