Polska pieczarkową potęgą?

Od kilku lat Polska jest największym producentem pieczarek w Europie. Rocznie produkujemy ich już ponad 300 tysięcy ton, przy czym 2/3 zbiorów idzie na eksport. Właściwie można powiedzieć że jesteśmy pieczarkową potęgą, a polskie pieczarki są wysoko cenione – głównie ze względu na smak, bardzo wysoką jakość i stosunkowo niską cenę.

Pieczarki wymagają na tyle wysokich temperatur, że aby umożliwić ciągłe zbiory na dużą skalę produkuje się je w specjalnie przystosowanych halach. Ale pieczarki można też uprawiać we własnym ogrodzie – wystarczy od późnej wiosny do końca lipca kupić podłoże przerośnięte grzybnią i umieścić je w zacienionym, wilgotnym miejscu. Po miesiącu można już zbierać owocniki.

Tak na marginesie: nie wiem czy wiecie, ale uprawiać można nie tylko pieczarki, ale też borowiki, rydze, koźlarze, boczniaki, twardziaki (shiitake), a nawet trufle!

Pieczarka została sprowadzona do Pol­ski w XVIII wieku. Początkowo uprawiana była na niewielką skalę w piwnicach dworów szlacheckich i uchodziła za produkt ekskluzywny. Dopiero w latach 60. ubiegłego wieku jej produkcja zaczęła się rozwijać. Stopniowe zmiany w organizacji produkcji i postęp technologiczny sprawiały że zbiory były coraz większe: w 1970 roku zbiory wyniosły 2 tys. ton, w 2000 roku – 85 tys. ton, w 2016 - 320 tys. ton.

źródła:
2015: Rynek warzyw w Polsce, Agencja Rynku Rolnego
Makowski, D. 2014: Grzyby z własnej uprawy, Farmer, 16-06-2014
Olewnicki, D.; Jabłońska, L. 2012: Długookresowa analiza rozwoju sektora pieczarkarskiego w Polsce, Roczniki ekonomii rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, T.99, z.4
Ploplis, E. 2017: Polska produkcja pieczarek – wielki sukces! AgroFakt, 21 czerwca 2017

Komentarze