Przejdź do głównej zawartości

kapusta nie tylko ozdobna [OGRÓD SMAKOSZA] | not only ornamental cabbage [FOODIE'S GARDEN]

Kapusta ozdobna jest przepiękna. Bardzo się cieszę, że w końcu na prawdę zaistniała w zieleni miejskiej i kwiaciarniach. Ja sama w tym roku uprawiałam taką kapustę, dzięki temu mogłam trochę poeksperymentować z nią w kuchni.
Nasiona wysiałam w marcu. Wschodziły równo i szybko, więc na moim niezbyt oświetlonym parapecie siewki były wydłużone. W kwietniu wyglądały tak jak na zdjęciu obok.
W maju wysadziłam kapustę do gruntu i czekałam, czekałam, czekałam... rosła powoli i ostatecznie nie przebarwiła się zbytnio. Ale nadal jak widać była ozdobna.
Jednak ja byłam ciekawa czy jest smaczna. Pod względem wartości odżywczych (i botanicznie też) kapusta ozdobna jest podobna do jarmużu (w języku angielskim jest określana jako ornamenthal cabbage lub flowering kale, czyli kwitnący jarmuż), przy czym dużo też zależy od koloru liści.
Najpierw zrobiłam czipsy z kapusty. Jest to banalnie proste: nagrzewa się piekarnik do 200 stopni, kapustę (bez grubszych nerwów) skrapia się olejem; do tego szczypta soli, chwilę miętosimy delikatnie liście żeby pokryć wszystko cienką warstwą oleju. Rozkładamy pojedynczą warstwą liście na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy na 3-4 minuty do piekarnika z włączonym termoobiegiem. Liście trzeba obserwować i jak tylko zaczną brązowieć - wyjmujemy.
Były to pierwsze zielone czipsy w moim życiu i byłam zaskoczona że tak łatwo je zrobić. Opinie odnośnie smaku są podzielone. Dla mnie takie czipsy mają zbyt kapuściany smak, ale częstowałam nimi kilka osób i im smakowało - w każdym razie prosili o dokładkę lub o porcję na wynos :)
Kolejne podejście do jedzenia kapusty ozdobnej robiłam w ten weekend. Był to ostatni moment na zbiór, bo w następnym tygodniu zapowiadają przymrozki. Tym razem postanowiłam poczuć się jak starożytna Greczynka i przyprawić kapustę oliwą i sokiem z cytryny. Obgotowałam chwilę (2-3 minuty) w osolonej wodzie: pojedyncze liście (na środku talerza), grube pędy kwiatostanowe (po lewej) i kwitnące pędy (po prawej). Polałam oliwą i sokiem z cytryny. Tylko tyle. Efekt był świetny! Co prawda pod wpływem soku z cytryny liście delikatnie zbrązowiały więc trzeba brać to pod uwagę - następnym razem podam cytrynę oddzielnie. Ale co ważne, to była po prostu bardzo smaczna przystawka. W smaku pomiędzy brokułem a młoda kapustą. Dobrym posunięciem było ułamanie twardych ogonków u starszych liści. No i z kwitnących pędów trzeba było odrzucić łodyżki, bo były zbyt łykowate. Natomiast połączenie kapusty oliwy i cytryny okazało się wyjątkowo smaczne.

Jak widzicie ja mam z kapustą ozdobną bardzo pozytywne doświadczenia. Co prawda nie udało mi się doczekać różowo-fioletowych liści ale i tak jestem zadowolona z pierwszego podejścia. Dlatego i Was namawiam do uprawy tego ozdobnego warzywa!
Jak uprawiać kapustę ozdobną?
Najpierw przygotowujemy rozsadę. W marcu (ewentualnie w kwietniu) wysiewamy nasiona do doniczek o średnicy ok. 10 cm z ziemią do wysiewu. Po 15 maja wysadzamy kapustę na stałe miejsce w rozstawie 30 x 30 cm i czekamy aż urośnie :) To tyle, naprawdę :)
Jak wykorzystać ozdobną kapustę? Najlepiej posadzić ją na rabacie pomiędzy innymi roślinami lub na warzywniku i cieszyć się pięknym widokiem do pierwszych mrozów. Można ją ściąć i wstawić do wazonu, ale koniecznie wtedy codziennie trzeba jej zmieniać wodę i obmywać łodygę poniżej linii wody bo zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Niestety.
Ja pod koniec sezonu polecam ją zjeść ;) pamiętając o kwiatowym BHP.


Jeśli lubisz kapuściane eksperymenty w kuchni, koniecznie ukiś czerwoną kapustę! Tu znajdziesz wskazówki jak to zrobić:
kiszona czerwona kapusta

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

jak uprawiać ziemniaki w doniczkach? | how to grow potato in the pot?

Wiecie że można uprawiać ziemniaki w doniczkach na balkonie? Są nawet specjalnie do tego przystosowane podwójne doniczki z "okienkiem" takie jak ta. Ale ziemniaki można uprawiać także w doniczkach czy pojemnikach (plastikowych, drewnianych) a także w workach.
Aby zebrać więcej bulw można ziemniaka trochę "oszukać": jeśli w miarę wzrostu roślin będziemy je obsypywać ziemią, to na całej podziemnej części będą powstawały bulwy. Im wyższe rośliny, tym więcej ziemniaków na obiad :)

Jesiennik, czyli jesienny wymiennik roślin | Autumn giveaway

W ostatni weekend października spotykamy się na Jesienniku. Jesiennik to jesienne wydanie wymiennika organizowanego przez Sebastiana Kulisa prowadzącego Roślinne Porady. Ponieważ tę edycję wspieram koncepcyjnie i organizacyjnie, zapraszam Was podwójnie serdecznie na to wydarzenie!

Idea Jesiennika jest prosta: robimy przegląd pudełek z nasionami, parapetów, półek i spiżarni, a to czego mamy w nadmiarze zabieramy 28 października na 9:00 do kawiarni STOR w Warszawie i wymieniamy się.

Cała inicjatywa jest darmowa, a wymiana odbywa się bezgotówkowo, na zasadzie dogadywania się z drugą osobą. Nie ukrywam, że sporo materiałów mam w nadmiarze, więc nie będę się mocno targować ;)

Ja już zrobiłam przegląd pudełek z nasionami i szafek kuchennych. Poniżej przygotowałam listę roślin i przysmaków z krótkimi opisami i instrukcjami wysiewu. To są takie podstawowe informacje, ale wiem że nie każdy z Was jest na wysokim stopniu ogrodniczego wtajemniczenia, więc jeśli potrzebujecie dokładniejszych ins…

Jak hodować kiełki? a właściwie - uprawiać :] | How to grow sprouts?

Niezależnie od gatunku nasiona (1) przebieramy, (2) płuczemy, (3) namaczamy, (3) płuczemy, (4) wysiewamy i (5) płuczemy/zraszamy przynajmniej raz dziennie i (6) czekamy na zbiory.

Żelazna zasada uprawy kiełków to czysto, mokro, ciepło i przewiewnie, ale...
Informacji na ten temat jest cała masa na różnych stronach, ale jest parę ważnych rzeczy na które nie zwraca się uwagi, stąd pomysł na poniższe vademecum. Tutaj znajdziecie ważne informacje ode mnie oraz linki do wartościowych stron. Zatem po kolei:

1. Czy kiełkowanie jest dla mnie?
Prawdopodobnie tak :) jest to przyjemne, proste i satysfakcjonujące zajęcie. Jeśli nie masz jednak przekonania nie kupuj od razu kiełkownicy i pół kilo nasion. Początkującym i niezdecydowanym polecam uprawę w słoiku (słoik + gaza + sznurek/gumka) i torebkę nasion rzodkiewki.

2. Kupowanie nasion Przede wszystkim kupujemy nasiona o których wiemy, że są przeznaczone do uprawy na kiełki. Jeżeli nasiona były wyprodukowane z przeznaczeniem na kiełki, to na p…