Dzień Kawy przypada 29 września, ale szczerze mówiąc ja dzień kawy obchodzę codziennie, bo to mój ulubiony napój, którego wypijam minimum dwie filiżanki dziennie. O kawie dużo się mówi i pisze, nie zawsze pozytywnie. Postanowiłam więc przyjrzeć się tej – bądź co bądź – używce i sprawdzić czy aby codzienne kawy mi nie zaszkodzi.
Toksyczna kofeina
Jak pewnie wiecie, kawa ma działanie pobudzające dzięki zawartej w niej kofeinie. Ale podejrzewam że nie wiecie o tym, że kofeina jest substancją o dość wysokiej toksyczności. Co to znaczy wysokiej? Jeśli popatrzymy na dawkę śmiertelną kofeiny, to wynosi ona około 200mg na kilogram masy ciała, czyli plasuje się gdzieś pomiędzy nikotyną a siarczanem miedzi (silny środek grzybobójczy). Ale spokojnie, tak jak w przypadku każdej innej substancji, to dawka decyduje o tym czy coś nam zaszkodzi.
Zobacz jak kwitnie drzewko kawowe
Ile kaw dziennie można wypić?
Za bezpieczną jednorazową dawkę kofeiny uznaje się 3mg ma kilogram masy ciała. W jednej filiżance espresso jest około 80mg kofeiny. Zatem jeśli ważysz 70kg (i nie jesteś w ciąży lub nie masz innych przeciwwskazań) za jednym zamachem możesz wypić 2,5 filiżanki espresso. W ciągu całego dnia lepiej nie przekraczać dawki 5,7mg na kilogram masy ciała, czyli około 5 filiżanek espresso. Aby nie przesadzić z kofeiną, warto pamiętać że występuje ona w wielu produktach spożywczych – nie tylko w kawie, ale też herbacie (teina), czekoladzie i kakao, w napojach typu cola, w napojach energetycznych a nawet w słodyczach.
Codziennie pita kawa działa prozdrowotnie
To jest stosunkowo nowa informacja. Przez wiele lat uważano że picie kawy powoduje m.in. nadciśnienie i choroby serca. Obecnie z roku na rok przybywa badań naukowych które wskazują prozdrowotny wpływ kawy.
Kawa z dynią – sprawdź to smakowite jesienne połączenie
Na czym polega działanie prozdrowotne kawy? Przede wszystkim na zmniejszaniu ryzyka zachorowania na niektóre choroby związane ze złym stylem życia. Mamy na przykład wiele badań epidemiologicznych które wskazują że kawa redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - poprzez pozytywny wpływ na metabolizm glukozy kawa zmniejsza insulinooporność.
Są też badania które wskazują że umiarkowane picie kawy nie dość że nie powoduje nadciśnienia, to jeszcze chroni przez chorobą niedokrwienną serca. Osoby regularnie pijące kawę mają także mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory wątroby, w szczególności wątroby i jelita grubego.
Zobacz jak styl życia wpływa twoje na zdrowie
Co ciekawe, obecnie trudno jest dokładnie wyjaśnić pozytywny wpływ kawy na zdrowie ze względu na obecność w niej ponad 1000 składników bioaktywnych. Dodatkowo, na skład naparu wpływa szereg czynników, jak choćby warunki uprawy, jakość ziaren, metoda palenia i parzenia czy moc naparu.
Jak pić kawę dla zdrowia?
Ze względu na zróżnicowany skład naparu trudno jest ustalić idealną ilość kawy jaką warto dziennie wypić. Przykładowo, mocna kawa ma nie tylko większą zawartość kofeiny, ale też polifenoli. Niemniej wg Instytutu Żywności i Żywienia 3-5 filiżanek espresso to przeciętnie dobra dzienna dawka, która może być elementem racjonalnej, prozdrowotnej diety.
Aby picie kawy miało na nas pozytywny wpływ, warto też zwrócić uwagę na różne dodatki które jej towarzyszą, przede wszystkim cukier, śmietanka i „coś słodkiego do kawki”. Te dodatki mogą skutecznie zniwelować pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie. Ale można się od tego "czegoś słodkiego" odzwyczaić. Wyczytałam gdzieś o takim patencie, żeby umówić się samemu ze sobą że jedną kawę dziennie pijemy bez słodkości. A potem stopniowo podnosimy poprzeczkę.
Mój patent to picie kawy jak shotów lub lekarstwa czyli bez celebracji. Sprawdza się to w biurze, gdzie robię sobie espresso, wypijam na stojąco, popijam wodą i nawet nie zdążę pomyśleć o czymś słodkim a efekt pobudzający jest.
A Wy jaką kawę pijecie? Ja teraz najczęściej czarną bez cukru i mleka. Najlepiej z ekspresu ciśnieniowego lub włoskiej kawiarki. A jeszcze niedawno najlepiej smakowała mi kawa parzona we french pressie.